FC Argeş a pierdut şi la Sibiu, 1-2 cu Hermannstadt

Date:

Share post:

FC Argeş a pierdut, azi, la Sibiu, meciul cu FC Hermannstadt, scor 1-2, şi rămâne în continuare pe loc direct retrogradabil. Urmează derby-ul local al suferinţei naţionale cu CS Mioveni.

Erau speranţe mari, la Piteşti, după victoria din etapa precedentă, cu Chindia Târgovişte, că echipa îşi va reveni şi va reuşi să părăsească penultimul loc din clasament. Suflarea alb-violetă nu concepea să se întoarcă de la Sibiu cu traista goală.

Meciul a început echilibrat, cu un plus la capitolul posesie pentru FC Argeş, dar după vreo 10 minute de joc, un moment de visare în defensiva alb-violetă a năruit totul: albanezo-germanul Vesel Limaj a fost lăsa să preia nestingherit o minge în careu, a pivotat admirat de trei fundaşi ai Argeşului şi a deschis scorul.

Argeşul a acuzat şocul primirii golului, dar a echilibrat din nou partida şi chiar a pus ceva probleme sibienilor. A durat vreo 25-30 de minute. Sibiul a scăpat pe un contraatac, Balaure a centrat din viteză, „covrig”, cum se spune, iar golgeterul gazdelor, Daniel Paraschiv, venit singur singurel, a reluat, cu un pic de şansă, peste George Micle, în plasă.

După pauză, FC Hermannstadt a controlat jocul, fiind evident plusul de inventivitate şi de încredere al gazdelor în plan ofensiv, dar şi plumbul din ghetele alor noştri. Sibienii au păcătuit, însă, prin superficialitate excesivă, de echipă cu toţi sacii în căruţă. Şi au fost taxaţi pentru asta de Kevin Koubemba, care a împins cu şpiţul o minge aruncată în careu la ce-o ieşi.

FC Argeş a fost mai prezentă în careul sibian, în repriza secundă

Gazdele s-au clătinat un pic după golul venit neaşteptat, neanunţat de nimic, şi au început să ţină mai mult de minge şi să facă pressing departe de propria poartă. De cealaltă parte, Bogdan Vintilă a încercat să impulsioneze atacul, prin introducerea lui Jobello, dar şi mijlocul, schimbându-l pe inexistentul Njike cu Meza Colli.

Marius Măldărăşanu a răspuns prin Cristi Bărbuţ, jucător de viteză, şi prin Ciprian Biceanu, fostul jucător al celor de la CS Mioveni. Jocul a curs apoi în aceeaşi notă de echilibru, cu doar 2-3 faze de poartă în terenul lui FC Hermannstadt. Gazdele au câştigat meritat şi sunt aproape de salvarea de la retrogradare. Pot cel mult ajunge la baraj.

Pentru FC Argeş urmează, săptămâna viitoare, derby-ul judeţean al suferinţei, cu CS Mioveni, din deplasare.

sursa foto: capturi video

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!