Zi plină, azi, la Cupa Mondială la fotbal din Qatar. Rezultatele meciurilor jucate ieri

Date:

Share post:

Azi e o zi plină la Cupa Mondială de fotbal din Qatar, turneu care a început alaltăieri cu jocul de deschidere Qatar-Ecuador, scor 0-2.

Se joacă patru meciuri azi, toate transmise direct de postul public de televiziune (TVR 1): Argentina-Arabia Saudită, de la ora 12 (meci în care se pune doar problema scorului), Danemarca-Tunisia, trei ore mai târziu, Mexic-Polonia, de la ora 18 şi Franţa-Australia, de la ora 21.

Ieri, în primul meci al zilei, reprezentativa Angliei s-a distrat cu cea a Iranului, căreia i-a administrat un 6-2, după ce englezii rezolvaseră problema învingătoarei încă de la pauză, când aveau deja 3-0.

Olanda a câştigat, cu mari emoţii, meciul cu Senegalul (o selecţionată compusă majoritar din jucători de la echipe puternice, din Ligue 1 şi Premier League); africanii au avut ocaziile mai mari, dar olandezii au marcat de două ori în ultimele minute.

Naţionala SUA a fost aproape să o învingă pe cea a Ţării Galilor. Meciul s-a încheiat 1-1, după ce vedeta galezilor, Gareth Bale, a egalat din penalty, pe final de meci. Rezultat, în linii mari, echitabil.

Imaginea de sus e de la partida Anglia-Iran, scor 6-2; Mehdi Taremi a punctat pentru Iran, la scorul de 4-0 pentru adversari.

sursa foto: captură video Pars Times Teheran

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!