Exact acum un deceniu, echipa de fotbal Dinamo Bucureşti oferea Europei fotbalistice cea mai spectaculoasă răsturnare de scor din cupele europene la fotbal, din întreaga istorie a acestor competiţii.

„Câinii” roşii s-au calificat spectaculos în grupele competiţiei, în dauna echipei cehe Slovan Liberec, în faţa căreia pierduseră cu 2-0 în tur, acasă.

Dinamo a jucat în acel meci în galben-negru

UEFA a dictat 3-0 pentru cehi, din cauză că unii suporteri roş-albi pătrunseseră în suprafaţa de joc, după ce cehii marcaseră golul secund, pentru a-i dezbrăca de tricouri pe alde Tamaş şi coechipierii.

În manşa retur, la Liberec, antrenorul dinamoviştilor, italianul Dario Bonetti, a menajat câteva piese de bază.

„Câinii” au început meciul cu Matache – Zie Diabate, Cosmin Moți, Djakaridja Kone, Ianis Zicu, Gabriel Boștină, Ionel Dănciulescu, Francisco Molinero, Andrei Cristea, Adrian Cristea și Dragoș Grigore.

Pe banca de rezervă au fost titulari de drept, ca Emilian Dolha, Laurențiu Rus, Marius Niculae, Gabriel Torje, Adrian Scarlatache, Gabi Tamaș și Claudiu Niculescu.

Marius Niculae şi Claudiu Niculescu i-au „omorât” pe fundaşii cehi cu insistenţa lor

Era evident că antrenorul Bonetti nu spera la calificare. Totuşi, la pauză era 1-0 pentru Dinamo, prin golul lui Andrei Cristea. La 15 minute după pauză, Marius Niculae „Săgeată” făcea 2-0, cu largul concurs al portarului ceh Hauzr.

Aici, vulpoiul Bonetti a simţit că poate realiza minunea. I-a aruncat în joc pe Claudiu Niculescu şi pe Gabriel Torje (altfel, titulari incontestabili, menajaţi la meciul de la Liberec). iar aceştia doi au stat la baza fazei care a dus la golul 3 al românilor.

În prelungiri, cehii au presat mai mult, dinamoviştii părând epuizaţi de efortul fantastic făcut, dar a rămas 0-3, aşa că au urmat loviturile de departajare.

La penalty-uri au inscris M. Niculae, Boştină, Torje, Niculescu, Moţi, Grigore, D. Kone, Diabate şi „Paco” Molinero, pentru Dinamo, Papousek, Blazek, Vacha, Holenar, Vulin, Dejmek, Dockal şi Gebreselassie, pentru Slovan.

Au ratat Zicu (Dinamo), respectiv Gecov si Liska (Slovan).

Florin Matache a apărat penalty-ul decisiv, executat de Liska, devenind eroul „câinilor”

Eroul lui Dinamo a fost portarul Florin Matache, care a apărat două penalty-uri, dar a fost pe minge, foarte aproape de a apăra, la altele trei.

Deocamdată, în întreaga istorie a cupelor europene la fotbal, exceptând pe Dinamo Bucureşti, nicio echipă n-a reuşit să se califice mai departe după 0-3 acasă.

E ceea ce a obţinut Dinamo atunci şi nimeni n-a mai obţinut, din 2009 încoace.

Cine trebuie să ia aminte, să ia. Şi să tragă învăţămintele de rigoare.

sursa foto: captură video uefa.com