Inconștiența unor turiști, care hrănesc din mână urși pe Transfăgărășan, pare să nu aibă limite.
O tânără, care nu pare să aibă mai mult de 18-20 de ani, a fost filmată, în vara lui 2024, în timp ce hrănea un urs, pe marginea DN 7C Transfăgărășan, de la o distanță de nici un metru. Fata pare chiar fericită și nu dă semne că ar realiza vreo secundă faptul că poate fi atacată și ucisă în orice clipă.
De remarcat și inconștiența celui/celei care filmează scena din interiorul unui autoturism. Nimeni nu pare să realizeze periculozitatea gestului.
Probabil, totul s-a terminat cu bine. Însă, astfel de gesturi necugetate pot avea urmări dramatice. În afara de asta, hrănirea urșilor și interacțiunea cu ei se pedepsește foarte aspru. Amenzile încep de la 10.000 de lei și pot ajunge la 30.000 de lei.
Autoritățile din Argeș și Sibiu au făcut și fac în continuare apeluri repetate la adresa turiștilor, pentru a nu hrăni urșii și pentru a evita interacțiunile cu aceștia. Multă lume le nesocotește, însă. Ceea ce, spre exemplu, numai anul acesta, s-a tradus prin cel puțin 10 atacuri soldate cu rănirea celor care au ales să hrănească urșii, în ciuda interdicțiilor.
CITIȚI ȘI: Turistă străină, o fată de 18 ani, mușcată de picior de un urs, pe DN 7C Transfăgărășan (8 iunie 2026)
Vara trecută, un motociclist italian a plătit cu viața un astfel de gest nesăbuit. Alte câteva persoane au suferit răni grave.
CITIȚI ȘI: Motociclistul italian ucis de urs, azi, pe Transfăgărășan, se oprise să hrănească animalul și să facă poze cu acesta (iulie 2025)
sursa foto/video: Facebook/Romania Carpathian Garden

