Într-un meci jucat în această după-amiază, în liga secundă de fotbal, echipa Petrolul Ploieşti a învins în deplasare gruparea maramureşeană Fotbal Comuna Recea cu scorul de 2-1.

Maramureşenii au jucat din minutul 24 în 10 oameni, după ce croatul-australian Ante Bakmaz a fost eliminat, relativ uşor, pentru două „galbene”.

Cu toate astea, gazdele au deschis scorul imediat după pauză, dar Petrolul a revenit prin dubla fostului vârf al lui FC Argeş, Vasile Buhăescu, din minutele 67, din penalty, şi 72.

De altfel, artizanul victoriei echipei prahovene, antrenată de fostul internaţional dinamovist Viorel Moldovan, a fost chiar Vasile Buhăescu, fără discuţii, cel mai bun jucător de pe teren.

Un jucător de care, pare-se, FC Argeş s-a debarasat parcă mult prea uşor.

Buhăescu era unul dintre puţinii jucători din lotul cu care FC Argeş promovase, cu experienţă relevantă la nivelul primei ligi şi cu un CV demn de remarcat.

Între 2017 şi 2020, cât a jucat pentru FC Argeş, Vasile Buhăescu (în imaginea de sus, în stânga, în tricou galben) a marcat 33 de goluri în 92 de meciuri oficiale, fiind principalul golgeter al echipei.

sursa foto: Facebook/Lupii Galbeni