UTA-CS Mioveni 2-1. Mioveniul n-a ştiut să ţină de avantajul luat în prima repriză

Date:

Share post:

UTA-CS Mioveni s-a jucat în această după amiază, la Arad, pe arena Francisc Neumann, pe o vreme nu tocmai propice pentru fotbal, în condiţiile în care ambele formaţii voiau punctele puse în joc, pentru a se pune cât mai la adăpost de grijile retrogradării.

Mioveniul a început bine şi a reuşit să deschidă scorul dintr-un penalty, transformat de Sanoh, după numai 20 de minute de joc. Ostilităţile, însă, le-au avut pe gazde în prima plan, care au şi reuşit să egaleze după ce Dumitru Cardoso a fructificat una dintre cele 3-4 ocazii mari de gol avute.

În partea a doua a meciului, Mioveniul a ţinut ceva mai mult de minge, dar tot UTA a avut ocaziile clare de gol. Una dintre acestea, concretizată de africanul Otele, din pasa aceluiaşi Dumitru Cardoso.

Fotbaliştii lui CS Mioveni au dat ceva semne că ar vrea să întoarcă soarta meciului, dar ofensiva argeşeană n-a avut forţa să-l deranjeze prea mult pe portarul arădean Iacob.

S-a încheiat 2-1 pentru UTA, rezultat care lasă deschisă lupta pentru evitarea retrogradării. Arădenii au, oricum, mai puţine griji decât au jucătorii pregătiţi de Alexandru Pelici. Play-out-ul se anunţă de pe acum ca unul extrem de încins, chiar dacă Academica Clinceni şi Gaz Metan Mediaş par victime sigure.

Iar dacă spunem că de la CS Mioveni, cel mai bun jucător a fost portarul Iustin Popescu, am spus cam tot despre acest meci.

sursa foto: captură video Digisport

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!