O femeie a încercat să introducă în Penitenciarul Mioveni, pentru un aparținător, trei telefoane mobile și un cuțit.
În pachetul respectiv, agenții de la Penitenciarul Mioveni au mai găsit încărcătoare, cabluri de alimentare și baterii suplimentare. Toate, ascunse în pungi de detergent.
Femeia care a încercat să introducă în penitenciar aceste obiecte – interzise, toate – a motivat, candid, că ”erau la ofertă”. I s-a întocmit dosar penal, pentru că și tentativa de a introduce astfel de obiecte în penitenciar e infracțiune.
”Începând din acest an, la nivelul unității am achiziționat o bandă detectoare cu raze X, dotată cu inteligență artificială, capabilă să ofere o analiză mult mai complexă decât echipamentele utilizate anterior și să proceseze, în timp real, toate bunurile și obiectele care intră în Penitenciarul Mioveni”, a mai transmis unitatea de detenție.
sursa foto: Facebook/Penitenciarul Mioveni

