Un bărbat de 43 de ani din Mioveni a provocat, azi la prânz, o tragedie rutieră în apropiere de localitatea argeşeană Teiu. Individul s-a urcat băut bine la volan şi l-a lovit pe un bătrân, de 82 de ani, care mergea pe marginea drumului.
Intervenţia promptă a echipajelor de salvare nu a mai fost de niciun folos bietului bătrân, care a murit imediat după impact.
„Din păcate, echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul pietonului, bărbat de 82 de ani, având domiciliul în București.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare mai mare decât limita de 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care bărbatul în cauză a fost condus la o unitate medicală, pentru recoltarea probelor biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză va fi întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și ucidere din culpă”, a informat biroul de presă al Poliţiei Argeş.
sursa foto: arhivă DGSU