Simona Halep, debut victorios la Australian Open

0
78

Azi la prânz, cea mai bine cotată jucătoare româncă de tenis de câmp, Simona Halep, a reuşit să se califice în turul secund al turneului de Mare Şlem Australian Open, de la Melbourne.

Halep (locul 4 în lume) a învins-o destul de greu pe americanca Jennifer Brady (locul 49), în două seturi, scor 7-6, 6-1.

De fapt, greu pentru Simona Halep a fost doar primul set, care debutase cu un break făcut de adversară. Românca a întors greu scorul şi s-a impus la tie-break.

Setul doi a fost un galop de sănătate pentru sportiva noastră, care nu i-a mai dat nicio şansă americancei, în ciuda unor dureri la încheietura mâinii, care au tot necăjit-o pe Simona.

În turul doi, Halep o va întâlni pe învingătoarea din meciul Harriet Dart-Misaki Doi.

În acelaşi tur doi mai e calificată şi o altă româncă, Sorana Cârstea (care a învins-o pe Barbora Strycova, din Cehia, în primul tur, ieri).

A treia reprezentantă a României pe tabloul principal, Irina Begu, a pierdut azi clar în faţa olandezei Kiki Bertens.