Scandaluri pe bandă rulantă în partidele din Opoziţie

Date:

Share post:

Zilele acestea, tensiunile se acutizează în principalele partide de Opoziţie de la noi. Şi la cele două din Opoziţia parlamentar (USR şi AUR), dar şi la PMP, partid care a ratat la câteva sutimi accesul în actualul legislativ.

La USR, după fuziunea cu partidul PLUS, Dacian Cioloş a câştigat preşedinţia partidului rezultat din fuziune, dar conducerea colectivă e controlată de perdantul Dan Barna. Azi, la Bucureşti, avut loc o şedinţă a conducerii USR, în care preşedintelui Dacian Cioloş (foto, în stânga, alături de Dan Barna) i-au fost respinse măsurile propuse pentru a revigora partidul.

Cioloş spusese, zilele trecute, că dacă măsurile sale nu vor fi aprobate de conducerea centrală a partidului, va fi obligat să demisioneze. Deocamdată, n-a făcut-o.

La AUR, unul dintre copreşedinţi, fostul ziarist Claudiu Târziu, împreună cu preşedintele de onoare Călin Georgescu, l-ar vrea dat la o parte pe cel de numele căruia se leagă înfiinţarea şi acensiunea AUR, celălalt copreşedinte, George Simion.

În afara parlamentului, PMP, partid legat de cel care l-a „moşit”, fostul preşedinte Traian Băsescu, europarlamentarul Eugen Tomac l-ar vrea înlăturat pe actualul preşedinte, fostul ministru Cristian Diaconescu, scop în care gruparea Tomac încearcă să convoace un congres al partidului. Nestatutar, zice dl Diaconescu.

Având în vedere că PNL-ul s-a rupt deja în două („echipa câştigătoare” se numeşte tot PNL, în vreme ce „team Orban” are propriul partid, Forţa Dreptei), la ora actuală, practic PSD a rămas singurul partid parlamentar în care nu există niciun scandal.

Sau, poate mai corect spus, nu încă.

Actualizare – Dacian Cioloş şi-a prezentat azi demisia din fruntea USR. În lcul său, interimar a devenit fostul ministru al Transporturilor, Cătălin Drulă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cine crezi că va câștiga titlul în Superliga
spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Târg de carte la Curtea de Argeș, în premieră, săptămâna viitoare

Pentru prima dată, orașul Curtea de Argeș va găzdui...