România U19, victorie în faţa reprezentativei Germaniei, scor 3-2. Două goluri, marcate de juniori argeșeni

Date:

Share post:

Naţionala de fotbal a României, juniori sub 19 ani, condusă de Adrian Dulcea, a reuşit să se impună în faţa naţionalei Germanei, scor 3-2, în Turul de Elită, ultima fază de calificare pentru Campionatul European din acest an.

România a deschis scorul în minutul 28, chiar prin fiul antrenorului, Patrick Dulcea, jucător legitimat la clubul piteştean FC Argeş. După doar 2 minute, nemţii au reuşit egalitatea prin jucătorul lui Wolfsburg, Dzenan Pejcinovic.

Românii au reuşit să intre la pauză cu un avantaj de un gol, datorită atacantului Alexandru Stan, jucător împrumutat de Rapid la CS Mioveni.

Dzenan Pejcinovic a readus egalitatea în minutul 62, însă Adrian Mazilu a dat lovitura la una dintre ultimele faze din prelungiri, când a reușit un gol de generic din afara careului.

CITIȚI ȘI: Doi jucători de la FC Argeş şi unul de la CS Mioveni, convocaţi la naţionala de juniori sub 19 ani a României

La tricolori a jucat titular, în centrul apărării, Mario Tudose de la FC Argeș. Toți cei trei fotbaliști argeșeni au avut evoluții foarte bune.

În ultima partidă a Turului de Elită, România va juca împotriva Croației, marți, de la ora 15. În primul meci, România a cedat, 0-2,în fața Turciei.

sursa foto: captură video

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!