Prim-ministrul Viorica Dăncilă i-a trimis azi o – nouă – scrisoare preşedintelui ţării, Klaus Iohannis, cerând din nou şefului statului să îi accepte ca miniştri pe Lia Olguţa Vasilescu (Dezvoltare Regională) şi pe Mircea Drăghici, deputat de Argeş, la Transporturi.
De data aceasta, cererea dnei Dăncilă este însoţită (şi) de copii după cazierele judiciare imaculate ale celor doi, dar şi de dovezi care atestă că nici dna Vasilescu, nici dl Drăghici nu au colaborat cu fosta Securitate.
De ce-l tot respinge şeful statului pe Mircea Drăghici
De la finele anului trecut şi până acum, dl Iohannis a respins de două ori propunerile celor doi pentru portofoliile numite.

