România, debut victorios în preliminariile Cupei Mondiale la fotbal: 3-2 aseară, acasă, cu Macedonia

Date:

Share post:

Prima reprezentativă de fotbal a României, pregătită de Mirel Rădoi şi de secundul său, Nicolae Dică, a debutat aseară cu o victorie ăn preliminariile Cupei Mondiale.

România a învins, cu mari emoţii, formaţia Macedoniei de Nord, scor 3-2, după ce la pauză tricolorii aveau 1-0.

Condusesem iniţial la două goluri diferenţă, prin reuşitele lui Tănase şi Mihăilă,în minutele 28 şi 50. Macedonenii au dat, însă, o replică foarte bună şi au ratat mai multe ocazii foarte bune de a marca.

Ne-au egalat pe final de meci, în numai două minute (81 şi 82), prin punctele lui Ademi, respectiv Trajkovski.

România a marcat golul victoriei după alte 4 minute, prin Ianis Hagi (foto).

În celelalte două partide din grupa din care face parte echipa noastră Armenia a învins Liechtenstein, în deplasare, scor 1-0, în vreme ce Germania a câştigat clar duelul de acasă cu Islanda, scor 3-0.

În următorul joc din grupă, România va primi acasă replica Germaniei, favorita certă a grupei. Meciul se va juca duminică, 28 martie, pe Arena naţională din Bucureşti, cu începere de la ora 21,45.

Din fiecare grupă se califică direct prima clasată, iar echipele de pe locul doi vor susţine un baraj.

sursa foto: captură video Pro TV

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!