În această seară, la Budapesta a avut loc finala probei de 100 de metri spate băieţi, din cadrul Campionatelor Europene de Nataţie găzduite de capitala Ungariei.

Reprezentantul ţării noastre, înotătorul piteştean Robert Glinţă, pornea ca favorit la obţinerea unei medalii. Iar Robert nu şi-a dezamăgit suporterii şi admiratorii. A făcut o cursă excelentă, a fost între primii trei de la începutul cursei, iar pe final, sprintul său a fost irezistibil pentru ceilalţi competitori.

Cu timpul de 52,88 secunde, Robert a cucerit aurul la mustaţă, fiind urmat la numai două sutimi de secundă de spaniolul Gonzalez de Oliveira. Al treilea a venit marele favorit al probei, grecul Christou Apostolos, la alte 7 sutimi de secundă distanţă.

Cu numai două zile în urmă, sportivul piteştean, legitimat la clubul Dinamo, a cucerit argintul în cealaltă probă favorită a sa, 50 de metri spate.

Timpul realizat azi, la 100 de metri spate, reprezintă un nou record naţional. Precedentul record fusese stabilt tot de Glinţă, în semifinalele de ieri, când a înregistrat 52,97 secunde.

Medalia de aur obţinută azi e prima astfel de medalie obţinută vreodată de un sportiv român, la Campionatele Europene de Nataţie. Ultima medalie de aur la Europene, obţinută de nataţia românească, fusese cea obţinută de Camelia Potec, acum 17 ani, la 200 de metri spate, în proba rezervată fetelor..

Bravo, Robert Glinţă, ne simţim mândri că îţi suntem compatrioţi!

sursa foto: Francisco Garcia/La Vanguardia (muchas gracias)