Profi 24TV din Curtea de Argeş devine, de azi, televiziune cu arie de difuzare naţională, după mai mulţi ani de existenţă ca post TV local.
Decizia a fost luată de Consiliul Naţional al Audiovizualului, cu majoritate de voturi. S-a opus, din câte am aflat, Monica Gubernat, numită acolo la propunerea şi cu susţinerea PSD.
Televiziunea Profi 24Tv din Curtea de Argeş e deţinută de firma Astra Smart Media SRL din acelaşi oraş, a jurnalistului Iulian Uţă.
Vedeta numărul 1 a televiziunii e ziaristul şi scriitorul Grigore Cartianu (foto), care a mai condus redacţiile Evenimentul Zilei şi Adevărul şi ale cărui articole pot fi citite pe platforma ziaristii.com. Cartianu realizează în fiecare zi de vineri o emisiune-dezbatere intitulată „Verde-n faţă”.
În afara lui Grigore Cartianu şi a lui Iulian Uţă, un alt nume cunoscut al breslei care va putea fi văzut la Profi 24TV e Răzvan Corneţeanu, fost manager la Adevărul şi la publicaţiile trustului Ringier România.
O parte dintre producţiile TV ale televiziunii se filmează la Curtea de Argeş, dar există şi un studio la Bucureşti unde, de asemenea, se filmează câteva emisiuni.