Aseară târziu, după miezul nopţii, campioana României la fotbal, CFR Cluj-Napoca, şi-a încheiat parcursul din acest sezon al Ligii Campionilor, cu încă o înfrângere în faţa cehilor de la Slavia Praga.

După 0-1 acasă în prima manşă. CFR trebuia neapărat să marcheze, cel puţin un gol, pentru a se califica.

Şi a jucat curajos în prima repriză, irosind de puţin finalizarea, în câteva situaţii.

Din păcate, românii nu au mai putut ţine acelaşi ritm şi în repriza secundă. Mai mult, cehii au echilibrat jocul şi au marcat, cu ceva şansă, după un şut uşor deviat, iar ai noştri nu au mai avut forţa să revină.

Totuşi, CFR va continua să joace în Europa, în a doua competiţie, Liga Europa, acolo unde se va afla în grupele competiţiei.

Tot acolo are şansa să ajungă şi FCSB, dacă reuşeşte să se califice în dauna portughezilor de la Vitoria Guimaraes. În tur, a fost 0-0.

sursa foto: Super Slavia/Facebook