Noua lege a salarizării vine și cu creșteri de salarii, nu doar cu tăieri de sporuri. Unele creșteri sunt substanțiale.
De aceste creșteri vor beneficia, în principal, demnitarii de la nivel național, de la președintele României și miniștri până la parlamentari. Astfel, conform proiectului de lege (aflat încă în dezbatere publică), președintelui României au urma să-i crească leafa netă de la 14.602 lei la 19.200 de lei. Pentru președinții celor două camere ale Parlamentului și pentru prim-ministru, creșterea de salariu va fi de la 13.993 de lei la 18.000 de lei lunar.
CITIȚI ȘI: Noua lege a salarizării elimină 87 dintre cele 151 de sporuri existente în sectorul public
Un senator sau un deputat ar urma să fie remunerat cu 14.400 de lei lunar, față de 11.000 acum. De menționat că deputații și senatori au la dispoziție, pe lângă salariu, și o așa-numită sumă forfetară, în cuantum de 35.578 de lei lunar. Pentru jumătate din această sumă (17.789 de lei), nu e necesar niciun fel de document justificativ. De celelalte facilități și gratuități nu mai pomenim aici. Ele rămân așa cum sunt și azi.
Cresc salariile și pentru aleșii locali
Potrivit grilei de coeficienți din noua lege a salarizării, un președinte de Consiliu Județean va primi 24.600 de lei brut, adică 13.391 de lei ”în mână”. Acum are aproximativ 12.715 lei net. Primarul unei comune sau al unei localități cu populație sub 10.000 de locuitori ar urma să primească 17.835 de lei brut, adică 10.433 lei net, față de aproximativ 6.720 lei net acum.
Evident, toate aceste salarii nete nu includ sporurile. În practică, sumele încasate sunt aproape invariabil mai mari.
Noua lege a salarizării, pusă în dezbatere publică pe site-ul ministerului de resort, o puteți consulta aici.
ACTUALIZARE – Acest proiect de lege a fost convenit în cadrul fostei coaliții de guvernare. Asta înseamnă că și l-au asumat PSD, PNL, UDMR și USR.
sursa foto: arhivă ArgeșulOnline.ro

