În mo normal, CS Mioveni ar fi trebuit să câştige meciul de azi, de acasă, cu codaşa FC Miercurea Ciuc (preferăm să folosim numele FC Miercurea Ciuc şi nu pe cel unguresc, FK Csikszereda, şi-i îndemnăm şi pe alţii să facă la fel, pentru că ambele denumiri înseamnă acelaşi lucru şi pentru că, totuşi, limba oficială aici e cea română).

Mioveniul a jucat aproape toată repriza secundă cu un om în plus, după ce Rotar, de la oaspeţi (autorul golului lor) a primit destul de uşor al doilea galben, în minutul 50.

Până la pauză, oaspeţii deschiseseră scorul pe un contraatac, apoi Rusu a egalat dintr-un penalty corect acordat de arbitrul Cristian Codrea, la un fault al portarului Gyenge asupra sa.

În a doua repriză, cu un om în plus, CS Mioveni a atacat constant, dar harghitenii s-au apărat bine, cu calm, au avut şi un pic de noroc în 2-3 situaţii, dar au ciupit finalmente un punct.

CS Mioveni rămâne pe locul 9, cu 18 puncte, cu două mai puţine decât ocupanta ultimului loc de play-off, Farul Constanţa.

Celelalte rezultate de azi: Farul Constanţa-CSM Reşiţa 1-0, Chiajna-Dunărea Călăraşi 1-1, Metaloglobus-Comuna Recea 2-0, Pandurii Târgu-Jiu-CSM Slatina 2-1, Turris Turnu-Măgurele-Viitorul Pandurii (Şirineasa) 0-0, Unirea Slobozia-FC Universitatea Craiova 0-0.

Meciul ASU Poli-Petrolul se joacă de la ora 15.

sursa foto: Facebook/CS Mioveni