A stagiunii cu numărul 17, de la Filarmonica Pitești (trec anii, iată, ca vântu` și ca gândul!).
Mai întâi, Stradivarius Kamerata. Trupa violonistului Răzvan Stoica și a surorii sale Andreea, pianistă. Muzică baroc de calitate. Apoi, Valentin Doni și Ștefan Doniga, tot pianist. Tălmăcind cu brio un concert ucrainean superb din veacu` trecut. Autor, Sergei Bortkievicz. De reluat neapărat. Poate cu alt dirijor.
După ei, Alexandru Ganea, de-al casei, cu Mirel Liță, solist la trombon. Pe care-l așteptăm și cu niște jazz, că știm că agreează genu`…
Cât despre The Mono Jacks (foto sus), următorii, nici pe departe simfonici. Doar niște pop. Chiar dac-au fost secondați de orchestranți locali. Mai interesant l-aș socoti pe clarinetistu` Ciprian Dancu de la Sibiu. A susținut un recital jazzistic plăcut (cu Gershwin în cap de listă), împreună cu pianista Anca Preda (de la Brașov, parcă). I-au acompaniat toboșaru` Gabi Barani și basistu` Alex Iordache din trioul de gen al filarmonicii.
Finalul aparținând unor tineri instrumentiști promițători din urbe: Gruia Soare și Sofia Butaru. Sper să evolueze și-n concerte. Nu am cum s-o uit pe actrița Emilia Popescu, prezentă-n ”conferința” lunară. Plină de răbdare-n dialogul îndelung și interesant cu publicu` (puțin, din păcate).
E deja și o stagiune estivă. De va fi ceva de consemnat despre ea o voi face. Dacă nu, așteptăm toamna…
sursa foto: Facebook/Filarmonica Pitești
NOTĂ – Alte articole din secțiunea Cultură a site-ului nostru, semnate majoritatea de Adrian Simeanu, puteți citi aici.

