În acest wekeend s-a desfăşurat a 27-a ediţie a cursei de alergare montană Giir Di Mont, competiţie la care a fost prezentă şi piteşteanca Denisa Dragomir.

Ea a reuşit să se claseze pe locul 2 după o cursă de 2 ore şi 39 de minute şi 23 de secunde, pe un traseu de 32 de kilometri, cu 2.500 de metri diferență de nivel.

Locul 1 a fost ocupat de atleta neozeelandeză Ruth Croft.

Giir Di Mont a fost a 4-a etapă din cadrul circuitului ”La Sportiva Mountain Running Cup”, care se desfășoară anual pe crestele munților din nordul Italiei.

Cursa s-a desfășurat în jurul localității Premana, din regiunea Lombardia, aflată la circa 70 km nord de Milano.

Denisa nu a luat startul în toate etapele circuitului, dar atunci când a făcut-o a terminat pe podium. De exemplu, etapa a 3-a a circuitului, Pizzo Stella Sky Marathon, a fost câștigată de atleta din Piteşti acum două săptămâni.