În urmă cu puțin timp, judoka piteștean Alexandru Raicu a reușit să se impună în Grand Slam-ul de la Tel Aviv, unde a a obținut medalia de aur la categoria 73 de kilograme.

Alexandru Raicu a câștigat toate cele 5 meciuri programate și a acumulat 1.200 de puncte, ceea ce l-a urcat pe poziția 25 din clasamentul mondial la judo, la categoria sa de greutate.

Cu o asemenea poziție în clasament, Raicu are șanse reale de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokio.

La această competiție au fost prezenți 421 de sportivi din 60 de țări, de pe cinci continente.

Sportivul piteștean a fost descoperit şiformat de către antrenorii Valentin Ioniţă şi Cornel Pălărie, două nume de rezonanţă ale judo-ului românesc.