ISU Argeș, punct de lucru pe Transfăgărășan, la Piscu Negru, pe durata sezonului estival

Date:

Share post:

ISU Argeș a informat că deschis și în acest an un punct de lucru temporar, pe Transfăgărășan, care va funcționa pe durata sezonului estival.

Dacă în anii precedenți punctul de lucru al ISU Argeș era în incinta bazei Salvamont de la cota 2000, anul acesta el va ființa în incinta Secției de Drumuri Naționale de la Piscu Negru.

Cei de la punctul de lucru de pe Transfăgărășan se vor ocupa de ”gestionarea situațiilor de urgență, prin asigurarea primului ajutor calificat pe DN 7C Transfăgărășan.

CITIȚI ȘI: Salvamont şi ISU Argeş, punct de lucru estival pe Transfăgărăşan, la cota 2000 (iunie 2022)

Această măsură este luată pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor și asigurarea climatului de ordine și siguranță publică pe timpul sezonului estival, punctul fiind încadrat cu un echipaj de paramedici SMURD, care va interveni pentru asigurarea măsurilor din competență, 24 de ore din 24, șapte zile din șapte, în perioada 26 iunie – 18 septembrie 2025.

Colegii noștri vor asigura intervenţia operativă atât în județul Argeş, cât şi în județul Sibiu, zona delimitată de Barajul Vidraru (Argeş) și Bâlea Cascadă (Sibiu)”, a informat ISU Argeș.

sursa foto: ISU Argeș

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Circulația pe DN 7C Transfăgărășan, blocată pe ambele sensuri de copaci căzuți pe carosabil

Circulația autovehiculelor pe DN 7C Transfăgărășan a fost blocată...

Foarfeca lui Ilie Bolojan taie în continuare: personalul Cancelariei prim-ministrului, redus cu 30-40%

Prim-ministrul Ilie Bolojan îi va pune pe funcționarii Cancelariei...

DN 73C, drumul care leagă autostrada A1 București-Curtea de Argeș de Râmnicu-Vâlcea, parțial reasfaltat (galerie foto)

DN 73C, care leagă autostrada A1 București-Pitești-Curtea de Argeș...