Ionuț Moșteanu, deputat USR de Argeș, a stârnit valuri de amuzament după ce a declarat, recent, că în 2020, la precedentele alegeri locale, a fost ”la un pas să câștige Primăria Pitești”.
Adevărul e că, potrivit rezultatelor oficiale ale alegerilor pentru postul de primar la Pitești, dl Moșteanu a fost la foarte mulți pași distanță să câștige. Nu doar la unul.
Actualul primar, Cristian Gentea (PSD), a obținut atunci 34,82% din voturi. Pe locul secund s-a clasat Sorin Apostoliceanu (PNL), cu 26,03%. Candidatul Ionuț Moșteanu a obținut doar 23,31% din sufragii. Ceea ce, față de 34,82%, cât a primit câștigătorul… Diferența e cam mare ca să zici c-a fost doar un pas.

Vorba unui internaut, dl Lucian Paraschivescu:”… de pe locul trei și la o distanță de mai bine de 10 procente de locul 1, să spui așa ceva, înseamnă să ne iei de proști”.
Altfel spus, la precedentele alegeri pentru Primăria Pitești, Ionuț Moșteanu a jucat perfect rolul țânțarului lui George Topîrceanu, din poezia ”Rapsodii de toamnă”: ”Un țânțar nervos și foarte / Slab de constituție / În zadar vrea să ia parte / Și el la discuție”.
Nici acum, la patru ani distanță, nu pare să fie altfel. Dl Moșteanu candidează iar. Barem e perseverent.
surse foto: Facebook/Pitești, oraș european/Lucian Paraschivescu, USR Argeș