Informatician de top, mesaj devastator către un deputat PSD din Argeş

Date:

Share post:

Plecând de la afirmația deputatului PSD Marius Manolache (foto jos), născut la Ştefăneşti Argeş, care a spus că “nu putem să punem egalitate între un demnitar  și un cetăţean normal, fie el muncitor, inginer sau medic”, informaticianul timişorean Ciprian Jichici (foto sus) îi provoacă pe aleșii țării să spună cu ce sunt ei mai presus decât ceilalți români şi, mai ales, de ce sunt ei, aleşii, mai presus de legi.

  Prezentăm mai jos textul integral al scrisorii dlui Ciprian Jichici, fost asistent universitar, actualmente director regional la celebra companie Microsoft, către parlamentarul argeşean şi colegii dânsului.

Precizăm că misiva respectivă circulă prin mediul online şi poate fi găsită fără dificultate.

Ce  răspundere extraordinară ai tu, nesimţit ordinar ce eşti, acolo unde mănânci,  dormi şi votezi cum îţi ordonă şeful tău (din partid, din servicii, sau de unde  o fi)?
Cu ce eşti tu mai presus de mine? Hai să vedem…
Sunt cadru didactic universitar, cu vechime de 15 ani, la care se adaugă şi cei petrecuţi pe băncile facultăţii.
Am fost olimpic naţional la cinci materii în liceu, am luat atâtea  premii că nici nu le ştiu din cap. Pasiunile mele ştiinţifice sunt cloud computing, data mining şi fizică cuantică. Ştii ce înseamnă vreunul dintre  aceşti termeni, măi infatuat ordinar ce eşti?
Cu asta am lămurit-o, hai să mergem mai  departe. Am construit de la zero (fără tată şmecher, securist, primar etc…) o  firmă care a împlinit anul trecut 15 ani.
Lucrează numai în privat, nu dă  tunuri, îşi plăteşte toate impozitele. Sunt recunoscut internaţional ca unul din  cei mai buni specialişti IT în aria mea de competenţă.
Vorbesc anual la câteva zeci de evenimente naţionale şi internaţionale, şi asta nu pentru că „dă bine” să fiu invitat, ci pentru că oamenii sunt interesaţi de ceea ce spun. Tu ce ai realizat, măi extraordinarule?
Sunt zile în care lucrez până la 10-12 ore. Multe dintre  weekend-urile mele sunt presărate cu activităţi profesionale.
Să nu mă înţelegi  greşit, profitorule, nu mă plâng şi nu mă victimizez. Fac ceea ce fac şi cât fac  pentru că îmi place foarte mult. Mă pricep bine, am rezultate şi satisfacții.
Produc pentru mine, pentru cei care depind de mine (colegii mei de la firmă,  partenerii de business) şi pentru statul român.
Plătesc impozite pe venituri, pe  clădiri, pe profit, TVA, taxa de drum, acciză pe combustibil, şi multe altele.
PLĂTESC, înțelegi, lipitoareo? Îmi justific existenţa în această societate, şi,  muncind pentru mine şi familia mea, contribui la bunăstarea comunităţii.
Tu câte  ore munceşti pe săptămână, extraordinarule responsabil?
Că te văd aproape în  fiecare miercuri în avion, şi nu în ăla care aterizează la Bucureşti.
Ai dreptate, nesimţitule, nu se poate pune semnul egal între noi”.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cine crezi că va câștiga titlul în Superliga
spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Anual, peste jumătate din apa tratată, potabilă, din România, se pierde. 565 milioane mc de apă se scurg în pământ

Sabina Pistol, specialist în soluții sustenabile pentru tratarea apei...

Când este necesar un simering special și nu o variantă universală

Nu orice aplicație cu arbore rotativ poate fi etanșată...

FC Argeș scoate la vânzare abonamente pentru sezonul 2026-2027

Clubul FC Argeș a anunțat că de poimâine scoate...

CNAIR: drumurile expres vor fi lărgite cu bandă de urgență și vor deveni aproape autostrăzi

CNAIR a decis ca viitoarele drumuri expres din țară...

Conducerea colectivă a UDMR a decis azi că nu va face parte din Guvernul Adrian Veștea

Conducerea colectivă centrală a UDMR a decis, azi, după...