Sâmbătă, în sala sporturilor Trivale din Piteşti, s-a disputat primul meci din sezonul 2019-2020 al diviziei A la handbal feminin, în care handbalistele din Mioveni s-au impus cu scorul de 25-21 (13-11) în faţa jucătoarelor de la
Național Râmnicu Vâlcea.

Jucătoarele pregătite de Maria Rădoi au pus serioase probleme mai mult de jumătate din prima repriză, însă Mioveniul a reușit să intre la cabine cu un avantaj de două goluri.

În repriza a doua lucrurile au intrat oarecum pe făgașul normal, chiar dacă oaspetele au egalat la 13 după două minute. Mult mai experimentata echipă argeșeană a obţinut o victorie muncită, chiar dacă la doar patru goluri diferență, scor 25-21.

E însă doar primul meci oficial, astfel că timp va fi mai mult decât suficient pentru a se regla toate aspectele care nu au funcționat în prima etapă.

Următorul joc al grupării din Mioveni va avea loc tot la Sala Sporturilor Trivale, peste o săptămână, cu Activ Prahova Ploiești.