Darius Vâlcov, fost ministru de Finanțe, condamnat la 6 ani de închisoare, a fost eliberat azi, după ce a executat doar jumătate din pedeapsă.
Decizia de eliberare a lui Darius Vâlcov din pușcărie – una definitivă – a fost luată azi de Tribunalul Vrancea. Acesta a anulat decizia anterioară a Judecătoriei Focșani, care respinsese cererea de liberare condiționată a fostului ministru.
Potrivit G4Media, ”pe 4 mai 2023, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat condamnarea definitivă în acest dosar, stabilind o pedeapsă de 6 ani de închisoare pentru trafic de influență și operațiuni de spălare de bani. Decizia a venit venea după un proces început cu mai mulți ani înainte. Procurorii au susținut că sumele obținute de el din fapte de corupție ar fi fost transformate în investiții în bunuri de lux, inclusiv lucrări de artă”.
Ulterior, prin prescrierea uneia dintre infracțiunile comise, pedeapsa lui Vâlcov a fost redusă la 5 ani.
Ca mulți alți pungași, Darius Vâlcov a fugit în Italia înainte de pronunțarea sentinței definitive. A fost prins însă repede, adus în țară și vârât la pușcărie în vara lui 2023.
CITIȚI ȘI: S-a umplut ţara de doctori de carton: Darius Vâlcov şi-a plagiat şi el teza de doctorat (2019)
Cu patru ani înainte, site-ul PressOne scria că Darius Vâlcov a plagiat peste 100 dintre cele 212 de pagini ale tezei sale de doctorat, adică aproximativ jumătate din lucrare. A rămas, însă, cu titlul de doctor pentru că nu s-a ostenit nimeni să i-l retragă. În imagine, Darius Vâlcov, la ieșirea din Penitenciarul din Focșani, unde a fost închis.
CITIȚI ȘI: Darius Vâlcov Pinocchio: 73 km autostradă şi 178 km cale ferată, gata până la finalul anului (2018)
sursa foto: captură video Facebook/Ceausescu Marian

