Cu puţine minute în urmă, s-au terminat jocurile de azi din cadrul ligii a 2-a la fotbal.

Deşi au jucat în deplasare, la Călăraşi, cu un adversar dificil, fosta prim-divizionară Dunărea, jucătorii pregătiţi de Ionuţ Badea au reuşit să se impună, scor 2-1.

Prima parte a jocului a fost una destul de echilibrată ca posesia a mingii. Însă, FC Argeş a fost mai prezentă în faţa porţii gazdelor şi a ratat câteva oportunităţi bune de a deschide scorul.

E drept, şi gazdele au avut 2-3 situaţii bune de a concretiza pe tabelă, dar s-a încheiat 0-0.

În partea a doua, FC Argeş a deschis scorul prin Blejdea (min. 48), după ce în faza precedentă gazdele rataseră o mare ocazie.

Atacantul argeşean a profitat de o eroare inexplicabilă a experimentatului portar Calancea, care s-a băgat sub minge, cum spun fotbaliştii.

Egalitatea a survenit după mai puţin de 10 minute, după un penalty cam uşor acordat, dar alb-violeţii au marcat golul victoriei prin Matiş, în min. 70.

Cu cele trei puncte luate la Călăraşi, Argeşul bifează al cincilea meci fără înfrângere (3 victorii şi două egaluri) şi urcă pe locul 7.

sursa foto: AFC Dunărea Călăraşi