Bazinului Olimpic din Pitești a găzduit, zilele acestea, Campionatul Național de Poliatlon Copii, competiție rezervată fetelor și băieților în vârstă de 10 și 11 ani.

La acest turneu au fost prezente nu mai puțin de 65 de cluburi, dintre care șase au fost din județul Argeș: LPS Viitorul Pitești, CSM Pitești, Total Sport Art Pitești, Energic LL Pitești, Aquatronics Pitești și Dacia Mioveni.

Cel mai remarcat sportiv a fost tânărul Gabriel Răducanu, care a câștigat trei medalii de aur (în probele 200 m mixt, 50 m bras și 50 m liber) și trei medalii de argint (la 200 m liber, 50 m fluture și 50 m spate).

Graţie acestor performanțe deosebite, sportivul legitimat la LPS Viitorul Pitești și antrenat de prof. Marinela Picui a câştigat titlul de Campion Național la Poliatlon, băieți – 11 ani.