Franța – Polonia 1-1 la Euro 2024. Franța, posibilă adversară a României în optimi

Date:

Share post:

În urmă cu puțin timp s-a încheiat partida dintre Franța și Polonia, de la Euro 2024. A fost 1-1, ambele goluri fiind marcate din penalty.

Franța a reușit să deschidă scorul în minutul 56 în urma unei lovituri de penalty executată de Kylian Mbappe, însă a fost egalată tot în urma unei lovituri de la 11 metri, primită de polonezi în minutul 79. Aceasta a fost transformată de starul polonez Robert Lewandowski.

În urma acestui rezultat de egalitete, dar și a surprizei produsă de Austria (care a câștigat cu 3-2 contra Olandei) Austria a terminat pe locul 1, Franța pe 2 și Olanda pe 3, ceea ce înseamnă că România va înfrunta Franța în optimi, dacă va termina pe 2 în grupa sa.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!