Fotbal, Conference League. Echipele româneşti au mai dres niţel busuiocul

Date:

Share post:

După ce manşa tur a turului II preliminar al celei de-a treia competiţii continentale a fotbalului de club, Conference League, în care echipele româneşti de fotbal au înregistrat rezultate slăbuţe, chiar proaste (Saburtalo Tbilisi-FCSB 1-0 a fost cel mai rău rezultat), în această seară busuiocul a mai fost dres, parţial.

Cel mai uşor a fost pentru CFR Cluj, campioana ţării, care, totuşi, n-a scos decât un egal chinuit, 1-1, cu nişte amatori din Andorra, care au încasat şi două cartonaşe roşii şi au jucat cu câţiva jucători trecuţi de 35 de ani. Unul, trecut chiar de 40. Una peste alta, CFR s-a calificat, dar ruşinos de greu, raportându-ne la adversar, unul cam de liga a 4-a judeţeană de la noi.

Altfel, bine s-a descurcat CSU Craiova (Rotaru), care, deşi s-a chinuit, la rândul său, cu albanezii de la Vllaznia Shkodra, cu care remizaseră în tur, scor 1-1, a câştigat, totuşi, manşa retur după o repriză secundă bună şi s-a calificat în următorul tur preliminar.

Oltenii au dominat categoric partea a doua a meciului (foto) şi au rezolvat problema calificării fără emoţii, aşa cum era şi normal să fie. Scor final, CSU Craiova-Vllaznia 3-0.

FCSB, în schimb, s-a chinuit îngrozitor cu o echipă anonimă din Georgia, Saburtalo Tbilisi, în faţa căreia pierduse în tur cu 0-1. Echipa lui Becali a avut 2-0, gruzinii au revenit la 2-2, dar fotbaliştii antrenaţi mai nou de Nicolae Dică au marcat din nou, apoi au obţinut un penalty din care au făcut 4-2, scor suficient pentru (be)calificare.

Niciodată o echipă românească n-a avut asemenea emoţii cu una din Georgia. Şi niciuna n-a mai tras de timp cum a făcut-o aseară FCSB, în ultimele minute de joc.

În turul III, CFR Cluj-Napoca va juca cu Şahtior Soligorsk din Bielorusia, FCSB va întâlni pe Dunajska Streda din Slovacia (un fel de Miercurea Ciuc a Slovaciei) iar CSU Craiova pe ucrainenii de la Zoria (Zaria) Lugansk.

Sepsi, echipa din România care a avut cel mai puternic adversar, Olimpia Ljubljana (scor în tur 3-1 pentru Sepsi), a suferit, de asemenea, mult de tot în Slovenia. Primele 90 de minute s-au încheiat 2-0 pentru gazde, astfel că s-a intrat în prelungiri.

Sepsi, per ansamblu, n-a jucat rău, a avut ceva ocazii, a dominat prelungirile, dar nici şansa n-a fost de partea jucătorilor pregătiţi de Cristiano Bergodi.

Aşa că s-a ajuns la loviturile de departajare. Sepsi s-a calificat după ce a marcat toate cele 4 lovituri executate, în vreme ce slovenii au tras de două ori alături.

Sepsi va juca în turul III cu echipa suedeză Djurgården (în suedeză, asta înseamnă Grădina Zoologică) din Stockholm, una dintre cele mai iubite formaţii din acea ţară, pe care CFR o elimina acum doi ani din Europa.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Ion Mînzînă: ”Și la Rătești suntem pe drumul cel bun. Modernizăm și DJ 702G” (galerie foto)

Drumul județean 702G Recea (intersecție autostradă A1) - Catanele...

FC Argeș, veste foarte bună: a plecat Mihai Foamete. Una și mai bună: în locul său a venit Dănuț Coman

Mihai Foamete (foto), președintele Consiliului Director al clubului FC...

Laptele: prieten sau dușman? De ce să nu excluzi lactatele din alimentația ta

Laptele și produsele lactate fac parte din alimentația multor...