Fostul deputat de Argeș Theodor Nicolescu cere statului să-i restituie șpaga pentru care a fost condamnat la 8 ani de închisoare

Date:

Share post:

Theodor Nicolescu, fost deputat PNL de Argeș, cere în Justiție ca statul să-i restituie șpaga de 6,2 milioane de lei, pentru care a fost condamnat, în 2018, la 8 ani de închisoare.

Avocat de profesie, Theodor Nicolescu a deținut, la vremea respectivă, funcția de vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților (ANRP).

CITIȚI ȘI: Fostul deputat PNL de Argeş avocatul Theodor Nicolescu, 8 ani de închisoare pentru luare de mită (2019)

În octombrie 2019, în acea calitate, Theodor Nicolescu a fost condamnat definitiv la 8 ani de închisoare pentru infracțiunea de luare de mită. Șpaga în discuție era de 6,2 milioane de lei. Nicolescu, alături de alte nume sonore condamnate în acest dosar, au produs statului un prejudiciu de 146,5 milioane de euro, potrivit procurorilor DNA.

Potrivit ziarului Libertatea, Theodor Nicolescu a deschis un proces civil pentru ”reparare prejudicii erori judiciare”, acțiunea fiind respinsă pe fond de Tribunalul București pe data de 3 noiembrie 2025. Altfel spus, omul își cere înapoi șpaga confiscată. Fostul deputat liberal de Argeș a contestat soluția Tribunalului la Curtea de Apel București. Cazul e pe rol acolo. Primul termen de judecată e la începutul lunii viitoare.

Theodor Nicolescu a fost eliberat din închisoare în 2024.

CITIȚI ȘI: ANRP cere zeci de milioane de euro fostului deputat de Argeş Theodor Nicolescu şi afaceriştilor Valentin Vişoiu şi Florin Barbu (iulie 2020)

sursa foto: arhivă ArgeșulOnline.ro


LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cine crezi că va câștiga titlul în Superliga
spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

La Muzeul Golești, scandaluri multe și dese. Sindicatul contestă vehement ultimele decizii ale managementului

Din păcate, la Muzeul Viticulturii și Pomiculturii de la...

Zeci de organizații civice îi atrag atenția președintelui Nicușor Dan că o ia pe urmele Ficusului (scrisoare deschisă)

Câteva zeci de organizații civice i-au transmis președintelui Nicușor...

Festivalul Internațional al Teatrului de Studio, ediția a 29-a, luna viitoare, la Pitești

Festivalul Internațional al Teatrului de Studio, ediția a 29-a,...

Distribuție Oltenia trece în proprietatea firmei a unui om de afaceri ceh, partener de potlogării cu nepotul lui Marcel Ciolacu

Distribuție Oltenia trece în proprietatea Premier Energy, controlată de...