Festivalul Internațional al Teatrului de Studio de la Piteşti, ediția a XXVI-a, gong final

Date:

Share post:

Festivalul Internaţional al Teatrului de Studio de la Piteşti, ediţia a XXVI-a, cu focus pe teatrul balcanic, a ajuns la final.

„Pe toată durata festivalului, bogat în evenimente artistice, echipa Teatrului „Alexandru Davila” a cules roadele implicării sale, atât artistice, cât și organizatorice.

Iubitorii de teatru au avut ocazia să vizioneze opt spectacole, dintre care trei sunt producții ale Teatrului „Alexandru Davila” Pitești, iar cinci aparțin teatrelor invitate: Teatrul de dramă și păpuși (Vrața, Bulgaria), Teatrul Național „Sterija” din Vrsac (Serbia), Teatrul Național Satiricus Ion Luca Caragiale (Chișinău, Republica Moldova), Teatrul „Sică Alexandrescu” (Brașov), Teatrul Dramaturgilor Români (București)”, se menţionează într-un comunicat de presă al Teatrului Davila din Piteşti.

Festivalul a debutat cu o producție a teatrului gazdă, premiera spectacolului ,,De trei ori viață” de Yasmina Reza, în regia lui Thomas Ciulei, fiul celebrului regizor Liviu Ciulei. ,,De trei ori viață” este primul proiect de teatru pe care Thomas Ciulei l-a regizat în România, iar spectacolul s-a jucat chiar în Sala Studio construită de tatăl său. De altfel, sala poartă  numele celui care a înființat-o.

Festivalul… a încântat publicul, dar a lansat și o provocare reprezentanților tinerei generații de iubitori ai teatrului prezenți la simpozionul cu tema „Teatrul de Studio- Trecut, Prezent, Viitor”.

Simpozion cu specialiști în domeniu

Simpozionul a fost susținut de profesioniști din domeniu: Dan Marius Zarafescu, director general adjunct al Teatrului ,,Alexandru Davila”, Sevastian Tudor, directorul festivalului, Marilena Țepuș, teatrolog, Mircea M. Ionescu, dramaturg, regizorii Mona Gavrilaș și Bogdan Cioabă… Cătălina Constantinescu și Diana Lefter, cadre didactice la Universitatea Pitești, dar și elevi de la Liceul de Artă „Dinu Lipatti” din Pitești.

Discuțiile purtate pe parcursul evenimentului au evidențiat caracteristicile teatrului de studio, dar și faptul că viitorul său sună destul de promițător având din ce în ce mai mulți adepți”, a mai transmis Teatrul Davila.

Managerul teatrului piteştean, Dan Tudor și directorul general adjunct, Dan Marius Zarafescu, au felicitat participanții la festival și au anunțat că pregătesc, pentru viitorul apropiat, proiecte despre care spun că „sigur vor încânta publicul”.

În imaginea de sus, actori ai Teatrului Naţional „Sterija” din Vrsac (Vârşeţ), Serbia, în piesa cu titlul „În plină glorie”.

sursa foto: Teatrul Alexandru Davila Piteşti

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Cine crezi că va câștiga titlul în Superliga
spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Atenționare hidrologică: cod galben de inundații în Argeș, de azi până mâine după-amiază (Apele Române)

Apele Române Argeș-Vedea au emis azi o atenționare hidrologică...

Pictura exterioară a unei biserici din Moșoaia, vandalizată de către un individ iresponsabil

Polițiștii piteșteni au fost sesizați cu privire la faptul...

FC Argeș joacă în seara asta cu Dinamo, într-un meci cu miză mare doar pentru ”câini”

Diseară, de la ora 19, stadionul „Arcul de Triumf”...