Miezul nopţii trecute a însemnat pentru echipa de fotbal FCSB, antrenată de Bogdan Vintilă, sfârşitul actualei campanii europene.

După 0-0 acasă cu portughezii de la Vitoria Guimaraes, FCSB avea nevoie să marcheze neapărat un gol ca să se califice în grupele Ligii Europa.

Meciul, însă, aproape că n-a avut istoric: portughezii au dominat copios cam 90 de minute din cele 93 jucate.

Ai noştri au jucat dezlânat, fără ambiţie, fără nicio idee, nereuşind în niciun moment al meciului să dea vreo speranţă de calificare suporterilor.

S-a terminat doar 1-0, pentru că portughezii s-au întrecut în ratări, irosind cel puţin vreo 10-12 situaţii clare de gol. Au marcat doar dintr-un penalty, prin africanul Tapsoba (foto).

FCSB a avut o singură şansă serioasă de gol, pe final de prelungiri, când Cristea a reluat cu capul fix pe direcţia portarului Vitoriei, din poziţie ideală, din careu.

Am notat o ambiţie extraordinară a formaţiei portugheze. Ambiţie alimentată, bănuim, de declaraţiile jignitoare ale patronului FCSB, Gigi Becali.

Cităm din memorie: „Ăştia e o echipă slabă, de nivelul Chiajnei. Nu au cum să ne dea gol nici dacă jucăm 2-3 zile cu ei…Noi avem şanse de calificare 90%, ei au numai 10%… îmi tai gâtul dacă ne elimină Guimaraes”.

Bineînţeles, suporterii gazdelor i-au pregătit lui Becali o pancartă mare, să se vadă şi din Pipera, cu textul „Taie-ţi gâtul, idiotule!”

Una peste alta, antrenorul Bogdan Vintilă are o misiune din ce în ce mai grea la FCSB, lanterna roşie a campionatului.

sursa foto: Vitoria Sport Clube/Facebook