FC Botoşani-FC Argeş 1-2. O victorie de povestit urmaşilor. Suntem în play-off!

Date:

Share post:

După un campionat început prost, continuat apoi binişor, alternând meciurile proaste cu unele entuziasmante, FC Argeş ajunsese, în această seară, să joace la Botoşani cu calificarea în play-off depinzând de propriul rezultat şi de nimic altceva.

O victorie ar fi însemnat calificarea, indiferent de celelalte rezultate, indferent de ce mai pun la cale Farul sau FCSB etc. De cealaltă parte, gazdelor le era de ajuns şi o remiză pentru a-şi păstra locul 6, ultimul care duce în play-off.

Echipele au fost preocupate să nu ia gol, în start de meci

Din miza deosebită a meciului a ieşit un start slăbuţ pentru ambele echipe, care au jucat precaut, temător, preocupate în principal să nu greşească în propria jumătate şi să nu ia gol. FC Argeş a ţinut, parcă, ceva ceva mai mult de minge, dar fără să pericliteze serios poarta adversă.

Cam acestea au fost coordonatele sub care s-au jucat primele 20 de minute. După care gazdele au început să urce liniile şi să se apropie şi ele de poarta lui Alexandru Greab. Meciul a avut ritm, cel puţin în prima parte, chiar dacă n-au fost mari ocazii de gol.

Actorul principal al reprizei, arbitrul Radu Petrescu, unul dintre gafeurii de frunte ai arbitrajului românesc: prima dată a oprit un contraatac promiţător al gazdelor, ca să dea un fault asupra lui Şeroni, comis în propriul careu. Comis prima dată de propriul portar, abia apoi de Işfan.

Apoi a lăsat jocul să curgă după un fault clar asupra unui atacant botoşănean (comis de Dobrosavlevici) după care l-a oprit şi a dat un galben în tabăra gazdelor, pentru proteste. De la noi, foarte activ Mihai Işfan, care a provocat două galbene în tabăra botoşăneană.

La fel, binişor a jucat şi George Ganea, jucător rapid şi tehnic, care le-a dat mari bătăi de cap în prima repriză greoilor, dar lenţilor fundaşi centrali ai lui FC Botoşani. La pauză a fost un 0-0 echitabil, după o primă repriză alert jucată, cu ambiţie, cu circulaţie rapidă a mingii. Pe scurt, un fotbal plăcut ochiului, chiar dacă fazele de poartă au cam lipsit.

Alin Şeroni (FC Botoşani) a reluat cu capul puţin pe lângă bara din dreapta porţii lui Greab

FC Botoşani putea marca la prima ocazie de gol a meciului, survenită chiar după pauză, atunci când Alin Şeroni a reluat cu capul puţin pe lângă poarta apărată de Greab, mingea venită dintr-o lovitură liberă aruncată în careu.

De altfel, moldovenii au început repriza secundă decişi să rezolve meciul şi le-a ieşit: în minutul 52 Mihai Roman a profitat de indecizia lui Greab şi a lui Tofan şi a marcat lejer, de la marginea careului mic (foto sus).

Culmea, tot moldovenii au fost la cârma ostilităţilor şi după gol. Andrei Prepeliţă a încercat să animeze atacul cu Dumitru şi cu Said, dar fără ca schimbările (ieşiseră bulgarul Raynov şi Işfan) să aducă vreun plus semnificativ pe faza ofensivă.

Alin Dobrosavlevici a profitat de lipsa de marcaj şi de poziţionarea eronată a portarului Papp şi a egalat, cu 20 de minute îainte de final

A venit, însă, minutul 71, când Latovlevici a centrat din lovitură liberă, iar Alin Dobrosavlevici a marcat cu capul, profitând de faptul că a fost lăsat liber în careu, iar portarul Papp a stat aiurea, în careul mic, departe de poartă.

De aici încolo, FC Argeş a luat meciul pe cont propriu şi şi-a masat adversarul în jumătatea proprie de teren. S-a jucat mai mult în jumătatea Botoşaniului, dar gazdele n-au scăpat niciun prilej de a ameninţa poart alui Greab, de câte ori au avut ocazia să o facă.

Golul izbăvirii a venit cu 10 minute înainte de final: o centrare a lui Latovlevici, pe jos, în careul gazdelor, a fost „mermelită” de Papp, apoi de Şeroni, iar Ahmed Said, care aştepta la marginea careului mic, n-a stat pe gânduri şi a trimis mingea sub bară.

Ahmed Said a şutat sub bară o minge bâlbâită de moldoveni, în careul mic

FC Botoşani a acuzat din plin şocul primirii golului doi, în vreme ce Argeşul a bubuit mingile, fără ca fundaşii noştri să se mai complice. Gazdele n-au mai putut să-şi revină din pumni, astfel că a fost relativ simplu pentru FC Argeş să ţină de rezultat n ultimele minute ale jocului.

FC Argeş a câştigat, pe undeva, meritat, meciul de azi, şi s-a calificat la fel de meritat în play-off. Asta înseamnă că nu se mai pune problema retrogradării, ceea ce nu e puţin lucru.

Mulţi vor spune că FC Argeş a avut noroc. Cu Dinamo, cu Farul, cu Voluntari, cu FCSB, cu Botoşani. Aşa şi e, Argeşul a avut şi noroc, din plin, în toate aceste meciuri. Dar acest noroc şi l-a căutat. Jucătorii au crezut în şansa lor, au luptat, iar Dumnezeul fotbalului i-a ajutat.

De acum încolo, tot ceea ce va veni în plus, în speţă o calificare în Europa League sau în Europa Conference League, poate fi privit ca un bonus.

sursa foto: capturi video Digisport

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!