Sâmbătă după-amiază, elevii lui Augustin Eduard au disputat partida din deplasare, cu lanterna roșie a ligii secunde, Dacia Unirea Brăila, partidă câştigată de alb-violeţii cu scorul de 2-0.

Pentru piteşteni nu a fost un meci uşor precum credeau, drept dovadă stând scorul din prima repriză (0-0). Repriza a fost una săracă şi din punct de vedere al ocaziilor.

După pauză, alb-violeţii au intrat cu un alt moral şi în minutul 52, prin Vasile Buhăescu, care a marcat în urma unei lovituri de colț executate perfect de mijlocașul Alin Popa, piteştenii au deschis scorul.

După doar 10 minute (min 62), elevii lui Augustin Eduard reuşesc să majoreze avantajul prin Florescu care introduce mingea direct în viclu în urma unui şut vole.