FC Argeş, încă o înfrângere: 1-3 cu CFR, după o primă repriză de coşmar

Date:

Share post:

FC Argeş a mai bifat o înfrângere în campionat, 1-3 la Cluj-Napoca cu CFR şi e din ce în ce mai aproape de retrogradare. Jocul echipei a dezamăgit din nou, nu doar rezultatul.

FC Argeş a început, practic, meciul din această seară de la Cluj-Napoca, cu campioana CFR, de la 0-1. La primul lor atac gazdele au marcat norococ prin Ciprian Deac, servit ideal în careu de fostul golgeter al lui FC Argeş, Cephas Malele. Mingea a intrat în poartă deviată nefericit de Facundo Rizzi.

După alte vreo 20 de minute în care FC Argeş n-a jucat nimic, dar absolut nimic, gazdele au făcut 2-0 prin Janga. Iar pe finalul primei reprize, putea fi 3-0, dacă arbitrul Viorel Flueran n-ar fi apreciat că a fost henţ faptul că mingea l-a lovit în mână pe Malele – ricoşată de foarte aproape, din duelul cu portarul Sebastian Micu – scăpat singur cu portarul.

Majoritatea arbitrilor ar fi lăsat, probabil, jocul să continue şi ar fi validat golul, pentru că e greu de presupun că Malele ar fi jucat intenţionat mingea cu mâna. Ulterior, arbitrajul video a stabilit că Malele ar fi plecat din ofsaid.

Apropo de portarul Sebastian Micu, recent adus de la Braşov: a surprins titularizarea lui în detrimentul lui Cătălin Straton, dar la golurile încasate în prima repriză, Micu chiar n-avea ce să fi făcut.

A fost o repriză catastrofală pentru FC Argeş: nicio ocazie clară de gol, niciun şut spre poarta CFR-ului. Asta deşi Dan Petrescu, antrenorul gazdelor, a odihnit jumătate din echipa care s-a făcut de râs cu Lazio, în Conference League, trei zile mai înainte.

Deşteptarea în tabăra Argeşului a dat-o fundaşul clujean Kolinger, prin minutul 61, autor al unui autogol stupid, după o centrare a lui Jakolis.

FC Argeş a început să joace, să se apropie de poarta adversă şi a ratat două bune ocazii de egalare prin Tîrcoveanu (lovitură liberă puţin alături) şi Garita, care a ratat întâlnirea cu mingea din câţiva metri. Gazdele, la rândul lor, au cerut un penalty la o pătrundere a lui Bîrligea, doborât în careu de Rizzi, dar arbitrul Flueran a considerat duelul regulamentar.

Pe final, FC Argeş a forţat egalarea, ajutată şi de pasul înapoi făcut de cei de la CFR, însă, jucătorii pregătiţi de Marius Croitoru n-au mai avut forţa să pună în pericol poarta gazdelor. Ba mai mult, kosovarul Krasniqi a lămurit lucrurile la ultima fază a meciului, marcând după un contraatac, cu un şut de la circa 20 de metri.

Krasniqi a marcat pentru 3-1 la ultima fază a meciului

FC Argeş continuă seria neagră, fără vreo victorie din toamna anului trecut, de prin octombrie.

Înfrângerea din această seară coboară pe FC Argeş pe locul 13, cu 26 de puncte. Doar unul peste U Cluj şi două peste UTA, echipă aflată pe primul loc direct retrogradabil. Lanterna roşie e, în continuare, CS Mioveni, beneficiara unei remize norocoase aseară, cu Rapid (scor 0-0) şi care e departe de a se fi resemnat cu gândul retrogradării.

Una peste alta, jocul echipei suferă, suferă rău şi suferă de multă vreme. În lipsa unor măsuri grabnice… se poate şi mai rău.

sursa foto: captură video Primasport

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!