FC Argeş-FC Voluntari 0-0. Atât au putut azi „vulturii” alb-violeţi

Date:

Share post:

FC Argeş a susţinut azi, în faţa suporterilor alb-violeţi, pe stadionul Nicolae Dobrin din Trivale, prima finală dintre cele trei pentru accederea în play-off, în faţa celor de la FC Voluntari, revelaţia actualei ediţii de campionat, echipă ca şi calificată (în fine, aproape) între primele şase.

Victoria obţinută in extremis, etapa trecută, la Ovidiu, cu Farul, graţie execuţiei senzaţionale a lui Latovlevici, trebuia azi completată cu alte trei puncte, pentru ca FC Argeş să abordeze cu şanse şi încredere ultimele două etape din sezonul regulat.

Prima repriză a fost relativ echilibrată, cu un plus, totuşi, pentru fotbaliştii oaspeţi, pregătiţi de fostul internaţional Liviu Ciobotariu, care au fost ceva mai prezenţi în faţa porţii Argeşului.

Ocazii de gol n-au fost prea multe, în prima parte, fiecare echipă părând parcă preocupată mai mult să nu ia gol decât să dea. Au fost 2-3 situaţii bunicele de gol de fiecare parte, niciuna, însă, clară, astfel că pauza a găsit tabela nemodificată.

FC Argeş şi FC Voluntari au oferit o primă repriză echilibrată, fără situaţi clare de gol

FC Argeş a început mai cu curaj partea secundă a meciului, conştientă că o remiză i-ar ajuta doar pe oaspeţi, şi a început să ţină mai mult mingea în jumătatea ilfovenilor. În primele 10 minute ale reprizei, argeşenii au cerut de două ori penalty, la nişte atingeri ale mingii cu mâna, dar de fiecare dată Sebastian Colţescu a considerat că nu e cazul să fluiere.

Mihai Işfan putea marca prin minutul 54, dar şutul său a fost suficient de slab încât să poată fi blocat de defensiva Voluntariului.

De cealaltă parte, oaspeţii au mai încercat câte ceva pe contraatac, dar, pe măsură ce minutele se scurgeau, era vizibil faptul că FC Voluntari s-ar mulţumi cu un egal.

Din păcate, jocul ofensiv al Argeşului a avut de suferit. La fel şi cel al liniei de mijloc, acolo unde pasele în spate sau de-a latul terenului au exasperat asistenţa, la un moment dat. Voluntariul putea da lovitura în minutul 68, când la o minge bâlbâită în careul lui FC Argeş, veteranul Adam Nemec n-a putut-o marca din 2-3 metri, pentru că Armaş, coechipierul său, a dat-o alături.

Ultimele 15 minute s-au jucat mai mult cu fundaşii Argeşului la linia de mijloc sau dincolo de ea. Latovlevici, însă, a fost cât pe ce să le facă o ocazie clară de gol oaspeţilor,. Noroc că a revenit în timp util, altfel ar fi fost deranj mare la poarta lui Greab.

Nici Işfan n-a prins o zi bună azi: în afară de ratarea din prima repriză, a mai avut una şi în partea a doua, şutând peste poartă de la circa 13-14 metri, perpendicular pe poartă. L-a imitat, în minutul 85, şi George Ganea (slăbuţ şi el, azi), care a şutat din vole, peste poartă, din careu, nejenat de niciun adversar. A fost cea mai mare ocazie a Argeşului din acest joc.

George Ganea a şutat peste poartă din poziţie excelentă

Una peste alta, FC Voluntari s-a dovedit o nucă prea tare ca să poată fi spartă de FC Argeş. Adversarul n-a jucat grozav: s-a mulţumit să se apere exact, organizat (să nu uităm, Liviu Ciobotariu a fost fundaş de naţională), să închidă culoarele spre poarta proprie şi a respins cu lejeritate centrările în propriul careu, graţie în special fundaşilor săi centrali cu talie (Tamaş şi Armaş).

FC Argeş a suferit în principal în ofensivă. Linia de mijloc a părut lipsită de inspiraţie, de nerv, de clarviziune, chiar de tehnicitate pe alocuri, iar atacul a dezamăgit din nou. Nici ambiţia şi abnegaţia pe care le doream nu le-am văzut la jucătorii Argeşului azi.

Păcat, ar fi fost o ocazie bună de a trece de Farul în clasament. Aşa, cu un egal, şansele la play-off scad simţitor.

surse foto: ArgesulOnline.ro/Bogdan Dumitru, captură video Digisport

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!