După primele patru meciuri, soldate cu o remiză acasă cu UTA şi în rest, înfrângeri pe linie, puţini microbişti argeşeni aşteptau ceva bun de la meciul din această seară, împotriva liderului, CSU Craiova.

Iar startul partidei a confirmat temerile multora: era deja 2-0 pentru clona Craiovei, după vreun sfert de oră de joc, după golurile reuşite de Cicâldău şi Koljic.

Primul, nota bene, gol cu capul, marcat din careul mic, de un jucător de 1,70 metri, ceea ce spune destul despre defensiva noastră, permeabilă ca pânza în faţa acului de cusut.

N-o să intrăm în acest articol în detalii privind primul 11 ales, formule de joc şi altele asemenea.

Încercăm doar să tragem nişte concluzii. Prima ar fi că diferenţa de valoare dintre noi şi olteni a fost evidentă pentru toată lumea.

Probabil, şi pentru „omul de cuvânt”, aflat la tribuna oficială, cu ceilalţi diriguitori ai echipei.

CSU n-a insistat prea mult după ce a făcut 2-0, altminteri am fi putut asista la o ruşine antologică.

Poate şi pe fondul relaxării adversarilor, au mai mişcat câte ceva şi ai noştri în repriza a doua, dar era evident că un egal ar fi fost peste posibilităţile Argeşului.

Golul marcat de Honciu, pe final, n-a făcut decât să accentueze relaxarea din tabăra craiovenilor, nu şi capacitatea alor noştri de a pune realmente probleme.

Bila albă a acestui meci ar fi evoluţia dătătoare de speranţe a angolezo-elveţianului Malele. Gabarit impresionant, fuleu de gazelă africană, insistent… pe scurt, un jucător peste nivelul coechipierilor săi.

Păcat că în prima repriză a irosit incredibil singura noastră ocazie de gol, la centrarea perfectă a lui Muşat.

Bila neagră o reprezintă bătaia de joc la care sunt supuşi jucătorii tineri cu care antrenorul Badea e obligat de regulament să înceapă meciul.

Puştiul Jose Cozma a fost schimbat, pentru a doua oară în acest sezon, la prima întrerupere a jocului de după fluierul de start. Vă daţi seama ce-o fi în sufletul acestui copil şi ce „încredere” i se dă în forţele proprii.

De ce a mai fost adus la Piteşti acest puşti, doar ca să stea 1-2 minute în teren? N-avem destui juniori de valoare la Piteşti, capabili să joace măcar o repriză?

Cu un singur punct luat din cinci meciuri, ne-am instalat comod pe ultimul loc în clasament. Mai trist e că echipa nu dă semne c-ar putea urca de acolo, managementul nu dă semne că înţelege ce trebuie făcut într-o asemenea situaţie… pe scurt spus, la clubul alb-violet situaţia a devenit cam albastră.

sursa foto: Răzvan Marinescu/Argeş Sport