FC Argeş a înfrânt şi la Hunedoara: 0-2 cu Corvinul. Când e să se aleagă praful…

Date:

Share post:

FC Argeş a pierdut, scontat, meciul de azi de la Hunedoara, scor 0-2 cu Corvinul, mai clar decât o arată scorul.

Gazdele, care sunt calificate în play-off deşi nu au drept de promovare, au rezolvat meciul în mai puţin de o jumătate de oră de joc. Aveau 1-0 după vreo 5 minute şi 2-0 după 25. Cam ăsta a fost meciul. Pentru că, în rest, Corvinul s-a menajat şi n-a mai forţat.

FC Argeş, poate, ar fi forţat, dar n-a părut capabilă să le dea emoţii gazdelor. Alb-violeţii au părut o echipă debusolată, nemotivată, resemnată cu soarta de codaşă a întrecerii. Ar face bine să nu fie, pentru că în play-out, dacă mai pierd un meci sau două, sunt la retrogradare. Or, aşa ceva ar fi de neacceptat.

Vasile Popa, în dreapta venerabilului Remus Vlad

De la FC Argeş cel mai bun jucător ni s-a părut foarte tânărul Yanis Pîrvu. Ceva ceva a mai mişcat şi atacantul bulgar Milcio Anghelov, intrat în repriza a doua în locul inexistentului blazatului Valentin Buhăcianu. În rest… am mai remarcat doar momentul în care ambele echipe l-au onorat pe venerabilul Remus Vlad, care a trecut în carieră şi pe la Corvinul, şi pe la FC Argeş.

Ce mai putem face e să ţinem pumnii lui CS Mioveni. Echipa galben-verde e ca şi calificată în play-off, dacă izbuteşte să bată luni, acasă, pe Steaua. Şi să sperăm că jucătorii pregătiţi de Eugen Neagoe vor juca ceva fotbal în play-out, spre a nu fi obligaţi să se bată din toamnă cu Unirea Bascov, cu Pucioasa sau cu Vediţa Coloneşti.

CITIŢI ŞI: La FC Argeş, zilele lui Eugen Neagoe pe banca tehnică a echipei sunt numărate

sursa foto: Facebook/Corvinul Hunedoara/Călin Corpaciu

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!