FC Argeş a bătut Farul, la Ovidiu, scor 1-0. Gol extraordinar marcat de Latovlevici

Date:

Share post:

FC Argeş a obţinut victoria când nimeni nu se mai aştepta, în minutul 89, graţie unei execuţii cum rar se poate vedea pe stadioanele noastre.

FC Argeş şi Farul Constanţa au oferit, în această seară, fotbal cu linguriţa puţinilor spectatori prezenţi în tribunele arenei gazdelor, de la Ovidiu. Cel puţin în primele 30 de minute, răstimp în care portarii Aioani şi Greab au cam şomat.

Jocul s-a mai animat un pic în următoarele 15 minute, cu Argeşul mai prezentă în jumătatea adversă, dar fără ocazii clare de gol de nicio parte. Excepţie, poate, şansa bună de care a avut parte Said, nefructificată din păcate.

În partea secundă, gazdele au pus aproape complet stăpânire pe joc. Adi Petre, introdus la pauză în locul golgeterului Jefte Betancour, a avut o bună ocazie de a deschide scorul, dar Greab a avut o intervenţie excelentă.

Apoi elanul dobrogenilor s-a mai diluat un pic. Au avut mingea mai mult, au avut iniţiativa, dar fără mari pericole la poarta lui Greab. De cealaltă parte, FC Argeş a lăsat impresia că nu are destulă forţă pentru a periclita poarta gazdelor, deşi o victorie ar fi fost de dorit, prin prisma calificării în play-off.

De notat că, în mai multe rânduri, micul grup de suporteri alb-violeţi s-a putut face auzit în tribunele de la Ovidiu. Cât despre gazde, echipa lui Hagi n-a avut niciodată suporteri care să se poată compara măcar cu cei ai Argeşului.

Latovlevici l-a executat pe Aioani, cu un şut plasat excelent

Când toate păreau că merg spre o remiză albă, mai folositoare gazdelor decât lui FC Argeş, a intrat în scenă veteranul Latovlevici, care a transformat impecabil, în stil Claudiu Niculescu, o lovitură liberă obţinută de Said, de la circa 20-22 de metri, perpendicular pe poartă.

Aşa s-a scris istoria acestui meci care, practic, o readuce pe FC Argeş, cu destule şanse, în lupta pentru primele şase locuri. Cu 41 de puncte, Argeşul a venit pe locul 7, la un singur punct în spatele învinsei de azi, care ocupă locul 6, ultimul care duce în play-off.

sursa foto: capturi video Digisport

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!