Aseară s-au jucat ultimele patru partide din faza grupelor Euro 2020 la fotbal, meciuri în urma cărora s-au stabilit şi ultimele echipe calificate în faza eliminatorie, a optimilor de finală.

Rezultatele înregistrate: Spania-Slovacia 5-0, Suedia-Polonia 3-2, Franţa-Portugalia 2-2 şi Germania-Ungaria 2-2. Ultimul meci, cel dintre germani, mari favoriţi, şi unguri, consideraţi victime sigure, a fost unul tensionat.

Fiecare echipă a marcat câte un gol după gafe ale portarilor Gulacsi, respectiv Neuer, ungurii au avut chiar 2-1 şi au fost la numai 5 minute de calificare şi de eliminarea Germaniei. Nemţii au egalat, însă, pe final şi merg şi ei mai departe, iar Ungaria a fost eliminată.

Echipa maghiară, care a reuşit şi o remiză cu Franţa, a lăsat o impresie excelentă, demonstrând că ambiţia şi dăruirea în joc pot suplini decalajul de valoare. Lecţie pe care ar putea lesne să şi-o însuşească şi echipele noastre.

Programul meciurilor din optimile de finală

• Țara Galilor – Danemarca (sâmbătă, 26 iunie, ora 19, Amsterdam)
  • Italia – Austria (sâmbătă, 26 iunie, ora 22, Londra)
  • Olanda – Cehia (duminică, 27 iunie, ora 19, Budapesta)
  • Belgia – Portugalia (duminică, 27 iunie, ora 22, Sevilla)
  • Croația – Spania (luni, 28 iunie, ora 19, Copenhaga)
  • Franța – Elveția (luni, 28 iunie, ora 22, București)
  • Anglia – Germania (marți, 29 iunie, ora 19, Londra)
  • Suedia – Ucraina (marți, 29 iunie, ora 22, Glasgow)

În imaginea de sus, portarul ungur Peter Gulacsi, jucător al echipei germane RB Leipzig, autor al unei gafe (a ieşit pe sub minge la o centrare în careu) care a făcut cadou nemţilor golul de 1-1 şi ne-a amintit nouă, românilor, de gafa lui Florin Prunea la sfertul de finală de Mondial american, împotriva Suediei.

sursa foto: bundesliga.com