Efectul Nicolae Dică: CS Mioveni dă semne de viaţă, după victoria, 1-0, acasă, cu Petrolul. Amine Benchaib, omul meciului

Date:

Share post:

Nicolae Dică a debutat cu o victorie, ieri, pe banca echipei CS Mioveni, învingând acasă Petrolul Ploieşti, echipă cu pretenţii la play-off, cu scorul de 1-0.

CS Mioveni a marcat repede, în minutul 10, când Bogdan Rusu a reluat în plasă, din careu, o minge bâlbâită de apărarea oaspeţilor.

În rest, meciul a fost relativ echilibrat, cu un uşor avantaj (potrivit flashscore) în ce priveşte posesia şi numărul ocaziilor de gol pentru Petrolul Ploieşti. Portarul Alexandru Greab, recent adus de la FC Argeş, a făcut, însă, un meci foarte bun, în vreme ce atacanţii oaspeţilor n-au prins o zi prea bună.

Nici vedeta Petrolului, Constantin Budescu, n-a prins o zi prea bună. Ba chiar a avut noroc spre finele primei reprize, atunci când a scăpat doar cu cartonaş galben după un atac ortopedic, cu talpa pe tibia adversarului. N-a fost singura gafă a arbitrului meciului, Rareş Vidican din Satu-Mare.

Prin minutul 80, la un atac al oaspeţilor, Ionuţ Burnea l-a ţinut evident pe Robert Moldoveanu, în careu, apoi s-a prăvălit peste acesta. Rareş Vidican a lăsat jocul să continue, dar a fost invitat să revadă faza pe monitor. A revăzut-o şi tot n-a dictat penalty-ul cuvenit.

Toţi foştii mari arbitri de fotbal invitaţi apoi să comenteze deciziile tânărului fluieraş din Satu-Mare (Vidican are doar 24 de ani şi n-a jucat niciodată fotbal decât la nivel de copii; e inexplicabil cum a ajuns să „fluiere” la prima ligă) au considerat că ambele decizii menţionate aici au fost profund eronate. „Să-şi rupă carnetul de arbitru”, a spus Ion Crăciunescu.

Liviu Antal (în galben), intrat după pauză, a fost un pericol constant pentru defensiva Petrolului

Una peste alte, CS Mioveni a câştigat pe merit. Fotbaliştii pregătiţi de Nicolae Dică au muncit enorm pentru aceste trei puncte şi au demonstrat că în lupta pentru evitarea retrogradării CS Mioveni n-a depus armele. Ne-a plăcut ambiţia jucătorilor argeşeni; cu astfel de atitudine în toate meciurile rămase de jucat au tot dreptul să spere.

Ne-a plăcut, de asemenea, curajul lui Nicolae Dică de a începe meciul cu 5 titulari dintre fotbaliştii transferaţi zilele trecute. Majoritatea antrenorilor n-ar fi riscat de asemenea manieră. Însă Greab, Sno, Rusu, Carnat şi Benchaib au avut, toţi, evoluţii bune.

În special marocanul Amine Benchaib (foto sus) a arătat că e un fotbalist de o calitate pe care puţini i-o bănuiau atunci când a fost adus la Mioveni. Benchaib, adus de la FC Courtrai, din prima ligă belgiană, a arătat o tehnicitate deosebită şi o ştiinţă a jocului care a impresionat, fără a exagera, însă, cu numere personale. A jucat pentru echipă.

Etapa viitoare, CS Mioveni joacă la Arad, cu UTA, o echipă aflată şi ea în mare suferinţă, cu care Mioveniul se află în luptă directă pentru evitarea retrogradării. O victorie acolo ar fi ceva formidabil pentru argeşeni.

sursa foto: Facebook/CS Mioveni

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Din 2024, adio motoare diesel pe Dacia Duster

Începând cu modelele anului 2024, Dacia nu va mai...

CS Mioveni a scos un punct nesperat, la ultima fază a meciului: 1-1 acasă, cu Sepsi

CS Mioveni a jucat azi, cu Sepsi Sfântu-Gheorghe, un...

Avalanşa de la cabana Capra: până la prânz, salvatorii nu ajunseseră încă la turiştii blocaţi (video)

Efectivele impresionante ale forţelor de ordine, plus drumari şi...

O avalanşă puternică a lovit azi noapte cabana Capra, de pe Transfăgărăşan (galerie foto)