CSU Craiova, ca şi eliminată din Europa, după 0-2 acasă cu AEK Atena

0
55

CSU Craiova a jucat în această seară meciul tur din turul al treilea preliminar al Ligii Europa (Europa League), în compania grecilor de la AEK Atena, în faţa unor tribune populate doar de vreo 3-4 mii de copii.

După incidentele de la meciul cu Honved Budapesta, oltenii au fost pedepsiţi de UEFA să joace fără spectatori. Doar copiii sub 14 ani, în grupuri organizate, au avut acces la meci.

Meciul a fost relativ echilibrat, dar a fost evident pentru orice privitor neutru că grecii sunt ceva mai fotbalişti decât clona fostei Universitatea Craiova.

Superioritatea grecilor a fost ceva mai evidentă după minutul 30 şi clară ca bună ziua în repriza secundă.

CSU putea primi un penalty, dar Roman plecase spre poarta elenă din ofsaid

Elenii au punctat prin Mantalos şi prin croatul Livaja. Primul dintre goluri, marcat după o eroare gravă de plasament a fundaşului Marius Briceag, fost jucător al lui FC Argeş.

Problema calificării, practic, nu se mai poate pune. CSU a fost depăşită de adversar la toate capitolele. Grecii au învins pe merit şi, foarte probabil, vor juca în play-off-ul Ligii Europa.

Câteodată, adversarul e mai bun. Iar singura reacţie onorabilă, posibilă, e să îl feliciţi şi să te străduieşte ca data viitoare să îl învingi. Celor de la CSU Craiova nu prea le-a mai rămas altceva de făcut.

sursa foto: captură video Digisport