CSM Focșani a învins dramatic pe SCM Râmnicu-Vâlcea în semifinala barajului în 4 pentru ultimul loc de Liga 2 la fotbal

Date:

Share post:

Vecinii noștri de la Râmnicu-Vâlcea au pierdut, ieri, la Focșani, semifinala barajului în 4 cu gazdele de la CSM.

Învinși la mare luptă, în dubla precedentă de baraj de Muscelul Câmpulung (1-2 și 0-0), vâlcenii au avut o șansă în plus, pentru că 4 cele mai bune dintre cele 5 echipe care au pierdut finalele de baraj joacă între ele pentru a desemna încă o echipă care primește dreptul de a promova în Liga 2. Asta pentru că, din sezonul viitor, Liga 2 trece de la 20 de echipe la 22.

CITIȚI ȘI: Orașul Câmpulung, din nou pe harta fotbalului care contează: Muscelul a promovat în Liga 2

Revenind la meciul de ieri de la Focșani: vâlcenii au condus cu 1-0 la pauză, apoi cu 2-1 și au fost egalați pe finalul celor 90 de minute. Moldovenii au marcat apoi golul calificării în penultimul minut din prelungiri. Păcat pentru vâlceni: au avut meciul în mână și au fost la doar câteva minute de o victorie pe care, poate, ar fi meritat-o.

În celălalt joc semifinal, CS Dinamo (echipa Ministerului de Interne) a învins cu 3-1 pe Ghiroda și Giarmata Vii din Timiș și se juca decisivul cu CSM Focșani. Meciul se joacă la Focșani, pe stadionul Milcovul, sâmbătă de la ora 17,30. Câștigătoarea promovează în Liga 2.

În acest eșalon, județul nostru va avea trei participante sezonul viitor: FC Argeș, CS Mioveni și Muscelul Câmpulung.

sursa foto: Facebook/Cristi Valentin Misăilă

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!