CS Mioveni, înfrângere acasă cu Metaloglobus: 0-2. Argeşenii rămân pe loc de play-off

Date:

Share post:

CS Mioveni a pierdut azi acasă, cu Metaloglobus Bucureşti, după un meci în care argeşenii n-au mai fost inspiraţi ca-n etapele precedente.

CS Mioveni a început meciul în forţă, ca o fruntaşă a clasamentului ce este. S-a jucat mai mult în jumătatea celor de la Metaloglobus, însă, oaspeţii au ieşit şi ei pe contraatac în câteva rânduri.

Jucătorii nu au părut prea afectaţi de problemele financiare ale clubului (echipa fusese chiar sancţionată cu neprogramarea) şi şi-au văzut de fotbal.

CS Mioveni putea primi un penalty dacă arbitrul (Răzvan Negară din Vaslui) ar fi penalizat un henţ în careu comis după o deviere cu călcâiul a lui Ştefan Blănaru. Cătălin Gogor şi Massaro au ratat şi ei din situaţii bune.

Metaloglobus putea marca după vreo jumătate de oră de joc, dar Flavius Croitoru a deviat, greu, în transversală, un şut de la distanţă.

După pauză tot CS Mioveni a fost echipa mai activă în ofensivă. Fotbaliştii pregătiţi de Ianis Zicu, însă, s-au apărat mai bine ca în prima repriză. Aşa că au rezultat mai puţine faze de poartă decât în prima repriză.

Spre final, au mai prins şi oaspeţii ceva curaj, profitând de scăderea de ritm din jocul Mioveniului. Au şi reuşit să marcheze, în minutul 78. Jocul s-a mutat imediat în jumătatea lui Metaloglobus. Dar, din păcate pentru argeşeni, aceştia n-au mai avut forţa şi luciditatea să egaleze.

Mai mult, pe final, Georgian Honciu, fotbalist trecut şi pe la Mioveni, a marcat un gol antologic în prelungiri. L-a surprins ieşit pe Flavius Croitoru şi l-a lobat de la vreo 40 de metri.

CS Mioveni rămâne cu 23 de puncte şi se menţine (locul 5) în zona de play-off.

sursa foto: captură video Facebook/CS Mioveni

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!