CS Mioveni a pierdut acasă cu Unirea Slobozia (0-1) și mai are doar șanse teoretice să promoveze direct în Liga 1

Date:

Share post:

CS Mioveni a cedat azi, acasă, scor 0-1, în fața echipei Unirea Slobozia și și-a diminuat mult șansele de promovare directă în Liga 1.

Mioveniul a dat o replică bună ialomițenilor și a dominat perioade bune jocul. În special în prima repriză, când putea și marca în 2-3 rânduri. Galben-verzii au avut, însă, și ghinion la finalizare. În plus, la Unirea Slobozia portarul Denis Rusu a prins o zi foarte bună.

Oaspeții au marcat golul victoriei dintr-un penalty cam ușor acordat, în prelungirile primei reprize. Cu punctele de la Mioveni, Unirea Slobozia e promovată, în premieră, în Liga 1. Pentru asta, antrenorul, fostul golgeter dinamovist Adrian Mihalcea, și echipa sa, merită felicitări.

Pentru CS Mioveni, promovarea directă devină posibilă doar în teorie. E greu de grezut că va putea recupera handicapul față de Gloria Buzău. Sunt 5 puncte între CS Mioveni și echipa antrenată de Andrei Prepeliță, care are și un meci mai puțin jucat.

Nu e imposibil, dar e greu. Oricum, chiar și dacă va rata promovarea directă, CS Mioveni va merge la baraj. Acolo unde a mai fost și a răsturnat calculele hârtiei, promovând în dauna FC Hermannstadt.

CITIȚI ȘI: FC Sibiu (Hermannstadt)-CS Mioveni 1-2. Reporter în mijlocul galeriei adverse, la meciul promovării

În cele patru meciuri rămase de jucat din play-off, CS Mioveni nu are absolut nimic de pierdut, ci doar de câștigat. La cum îl știm pe antrenorul Constantin Schumacher, își va juca șansa până la capăt. Oricum, staff-ul tehnic și jucătorii de la CS Mioveni merită felicitați pentru ce au demonstrat în acest sezon.

Cu o echipă încropită, cu aproape jumătate lotul compus din niște puști, neplătiți de luni bune, jucătorii de la CS Mioveni au izbutit ceea ce nimeni nu credea la startul sezonului. Ceva ce, spre exemplu, cei de la FC Argeș nici măcar pe aproape nu au fost să realizeze.

Sezonul acesta fotbalul românesc a câștigat un antrenor de valoare: pe Constantin Schumacher. De acum încolo, nimeni nu-i mai poate pune în discuție valoarea de tehnician.

CITIȚI ȘI: Constantin Schumacher: „Le-am cerut celor din conducerea FC Argeş să-mi dea o şansă, dar nu au fost de acord”

sursa foto: captură video

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!