Conducerea PNL Argeș, în frunte cu Alina Gorghiu și Mihai Coteț, s-a declarat azi explicit de partea taberei Adrian Veștea, în conflictul din partid.
Conflictul s-a iscat după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat candidat de prim-ministru pe Adrian Veștea de la PNL, fără a informa conducerea partidului. Totul s-a petrecut pe foarte repede înainte – stil necaracteristic lui Nicușor Dan – după ce Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier desemnat. N-a trecut nicio oră până când a fost anunțată nominalizarea lui Adrian Veștea. Semn că varianta era de mult pregătită.
CITIȚI ȘI: După ce Eugen Tomac și-a depus mandatul de premier, Nicușor Dan i-a oferit funcția PSD-istului Adrian Veștea de la PNL
Prim-ministrul interimar și șeful PNL, Ilie Bolojan, l-a acuzat pe președintele Nicușor Dan că a comis ”un act de ostilitate” împotriva PNL și că ar vrea să rupă partidul. În această după-amiază, conducerea colectivă a PNL s-a exprimat, din nou, prin vot, pentru necolaborarea cu PSD la guvernare.
Tot în această după-amiază a venit și un mesaj pe această temă din partea șefei PNL Argeș, Alina Gorghiu. Mesajul acesteia, integral, mai jos.
Poziția PNL Argeș, contrară liniei partidului
”Astăzi, am primit, alături de colegul meu, senatorul Mihai Coteț, mandatul primarilor din Argeș de susținere a premierului desemnat, Adrian Veștea.
Echipa mea este echipa primarilor din Argeș — oamenii care țin comunitățile noastre în picioare, zi de zi. În fața PNL sunt, practic, două scenarii. Primul: un premier liberal la guvernare. Adică PNL își asumă conducerea, păstrează inițiativa și rămâne acolo unde contează — la masa deciziilor.
Al doilea: PSD și AUR la guvernare, iar PNL trimis în opoziție pentru ani buni de acum înainte. Nu trebuie să fii strateg ca să vezi care dintre cele două e în interesul partidului și, mai ales, al oamenilor. Eu vreau ca această comunitate argeșeană să fie ajutată de un premier liberal, nu condamnată de un guvern PSD-AUR.
Dar dincolo de aceste două scenarii și indiferent de deznodământ, există un obiectiv pe care îl consider cel mai important pentru orice președinte de PNL: să nu se rupă partidul. Conflictul nu rezolvă criza politică, o adâncește. Dacă din această situație partidele ies mai slăbite, instituțiile mai contestate, iar cetățenii mai dezamăgiți, nimeni nu va avea de câștigat.
CITIȚI ȘI: Claudiu Pădurean, jurnalist: Nicușor Dan, cel mai mare atac împotriva sistemului politic democratic de la mineriade încoace
Acest blocaj însă nu mai poate continua. Trebuie găsită o soluție. O majoritate parlamentară trebuie identificată — repede și responsabil. România nu-și permite să mai aștepte. Iar, un dialog Bolojan – Veștea este necesar și util.
Și mai e ceva ce nu spunem cu voce tare. De luni de zile evităm o discuție de fond: ce fel de partid vrem să fim — liberal-conservator sau progresist? E elefantul din cameră pe care ne prefacem că nu-l vedem. Ne certăm pe nume de premieri și pe combinații de majorități, dar ocolim întrebarea care chiar contează: care e identitatea PNL și încotro mergem?”
sursa foto: arhivă ArgeșulOnline.ro

