O avertizare meteo cu cod galben de ploi, grindină și vijelii e în vigoare de mâine la prânz până poimâine dimineață, în aproape toată țara.
Fac excepție de la avertizarea ANM doar câteva județe din nord-estul și sud-estul țării. Potrivit avertizării meteo, în județele vizate cu cod galben se vor înregistra averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină.
Cantitățile de apă ce vor cădea vor ajunge la 15-25 l/mp, iar izolat pot depăși 40-50 l/mp. ANM a mai transmis că fenomene de instabilitate atmosferică se vor semnala pe arii restrânse și în restul teritoriului.
sursa foto: ANM

