Chestionat de jurnalişti azi, la Bistriţa, pe tema vehiculatei remanieri guvernamentale, preşedintele ALDE, dl Călin Popescu Tăriceanu, a declarat că nu ia în calcul înlocuirea vreunuia dintre miniştrii partidului dumnealui.
„…Fiecare partid îşi face propria evaluare a miniştrilor care sunt reprezentanţi în Guvern…dar ALDE nu remaniază pe nimeni”, a declarat dl Tăriceanu.
Dumnealui a mai adăugat că activitatea miniştrilor ALDE este, per ansamblu, „una satisfăcătoare”, deci nu vede de ce ar trebui vreunul din ei înlocuit.
Miniştri respectivi sunt: Graţiela Gavrilescu (Mediu), Teodor Meleşcanu (Externe), Tudorel Toader (independent, dar susţinut de ALDE, la Justiţie) şi Anton Anton (Energie).

