Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, Calinic, cetățean de onoare al municipiului Pitești

Date:

Share post:

Consiliul Local Pitești a votat azi pentru decernarea titlului de cetățean de onoare al orașului arhiepiscopului Argeșului și Muscelului, Calinic.

”De peste 50 de ani, Înalt Prea Sfinția sa Calinic este o prezență discretă, dar puternică în viața spirituală românească – un om al credinței, al cărții și al faptelor. Prin grija pentru patrimoniu, sprijinul acordat comunității și cuvântul mereu așezat, este un reper de echilibru și lumină pentru noi.

Mulțumim, Părinte Calinic!

Titlul îi va fi înmânat în şedinţa festivă a Consiliului Local, în cadrul Zilelor Municipiului Piteşti, în data de 20 mai 2025, ziua în care Piteştiul celebrează 637 de ani de atestare documentară”, a transmis primarul Cristian Gentea.

CITIȚI ȘI: Nicolae Badiu, încă o carte: dialoguri cu Calinic Arhiepiscopul (2022)

Cine e arhiepiscopul Calinic

Pe numele său real, de mirean, Constantin Argatu, ÎPS Calinic s-a născut acum aproape 81 de ani în satul Cracăul Negru, comuna Crăcăoani, județul Neamț. A absolvit seminarul teologic de la mănăstirea Neamț și Institutul Teologic Universitar de la Sibiu. A fost stareț al mănăstirilor Sinaia și Cernica, apoi a venit în Argeș, ca arhiereu vicar al Episcopiei Râmnicului și Argeșului.

CITIȚI ȘI: Bacalaureat 2023 la seminariile teologice din Argeş: Dumnezeu cu mila

În 1990 a fost ales episcop al Episcopii a Argeșului și Muscelului, structură nou creată atunci.

A avut și activitate politică. A fost deputat FSN de Argeș în prima legislatură de după Revoluție. A publicat peste 70 de cărți și e membru al Uniunii Scriitorilor din România. E doctor Honoris Causa al universităților din Sibiu și Pitești. Mai e cetățean de onoare al orașelor Curtea de Argeș, Slobozia și Mizil și al comunelor argeșene Bradu, Mușătești, Ștefan cel Mare, Corbeni și Țițești.

Potrivit Wikipedia, ”în anul 2007… a fost deconspirat ca fost colaborator al Securității, cunoscut cu numele de cod „Zamfir”, primind verdict de poliție politică din partea CNSAS. Prin decizia Curții de Apel București, pronunțată în anul 2008, s-a stabilit că verdictul CNSAS este eronat, activitatea clericului Calinic Argatu neputând fi încadrată la capitolul „poliție politică”.

CITIȚI ȘI: Deconspirarea episcopului Calinic, etapa pe microfilme (România Curată, 2008)

sursa foto: arhivă ArgeșulOnline.ro

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

spot_imgspot_img

Citeşte
ŞI

Accident între două autoturisme la Albota

Accident rutier în care sunt implicate două autoturisme, produs...

INFOMama – unica aplicație mobilă din România special creată pentru gravide și mame!

Asociația Salvați Copiii România a creat, cu ajutorul specialiștilor...

Luni, locuitorii cartierului Găvăna vor rămâne fătă apă

TERMO CALOR CONFORT S.A. anunță că luni, 19.05.2025, în...

Campanie de prevenire a dependenței digitale în școlile din Mioveni

Primăria orașului Mioveni, în parteneriat cu Direcția de Sănătate...

Noaptea Muzeelor la MUZEUL HĂRȚILOR – hărți, artă textilă și muzică jazz

Sâmbătă, 17 mai 2025, cu ocazia evenimentului ,,Noaptea Muzeelor”,...

Festivalul Internațional de Literatură „LITERATURĂ ÎN STRADĂ”

Consiliul Local al Municipiului Piteşti şi Primăria Municipiului Piteşti,...

Conceptul Renault 4 Savane 4×4 isi face debutul la Roland-Garros

Pentru al patrulea an consecutiv, Renault este partenerul premium al...

Utilizarea motosapelor: Sfaturi pentru un grădinărit ecologic și sustenabil

În prezent, grădinăritul ecologic câștigă din ce în ce...